×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS zabrał pieniądze tysiącom Ukraińców. Wypłaty świadczeń wstrzymane

  • Autor: PAP/JP
  • 18 wrz 2023 15:22

Od 1 czerwca 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę 18 tys. świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy w związku z ich wyjazdem z Polski – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wyjaśnił, w jaki sposób można starać się o wznowienie wypłaty świadczeń.

ZUS zabrał pieniądze tysiącom Ukraińców. Wypłaty świadczeń wstrzymane
ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski (fot. Timon Studler/Unsplash)
REKLAMA
  • ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski.
  • W celu uniknięcia utraty legalności pobytu cudzoziemiec, który wraca do naszego kraju, powinien poinformować funkcjonariusza SG o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej oraz każdorazowo okazać dokument diia.pl
  • Inaczej wygląda sytuacja osoby, która powróciła z Ukrainy do Polski na przykład przez Słowację.

Rzecznik Zakładu wyjaśnił w komunikacie, że ZUS ma ustawowy obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski.

"Ma to charakter czasowy i nie wiąże się z utratą prawa do świadczenia, jeżeli osoba powróci do Polski w ciągu 30 dni i informacja ta zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. W takim przypadku obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia" - podkreślił Żebrowski.

Co ma zrobić cudzoziemiec, by nie stracić legalności pobytu?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA