PARTNERZY PORTALU

ZUS wziął się za kontrole zwolnień. Tysiące L4 pod lupą

 • km
 • 27 gru 2022 13:45

O blisko 200 proc. zwiększyła się liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich. Wzrost ten nastąpił w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku wzrosła o blisko 29 proc., a o prawie 40 proc. wzrosła kwota zasiłków cofniętych w wyniku kontroli.

ZUS wziął się za kontrole zwolnień. Tysiące L4 pod lupą
Co roku w czwartym kwartale wraca jak bumerang temat lewych zwolnień lekarskich wśród pracowników (fot. Rex Picar/Unsplash)
REKLAMA
 • Wzrost liczby kontroli może być spowodowany powrotem do normalnego trybu pracy placówek ZUS-u, w tym kontrolerów, po czasowym ich zawieszeniu w okresie pandemii.
 • Od stycznia do września najwięcej osób zostało poddanych kontroli w województwie małopolskim, mazowieckim i dolnośląskim.
 • W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku wyniosła 5 352. To o 28,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Z udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych wynika, że w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 41 932. To o 195,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków było 14 175.

Jak zauważa Natalia Stoch-Miki, radca prawny i dorada podatkowy, wzrost może być spowodowany powrotem do normalnego trybu pracy jednostek ZUS-u, w tym kontrolerów, po czasowym ich zawieszeniu w okresie pandemii. Kiedy było najwięcej zachorowań na COVID-19, fizyczne kontrole były bardzo ograniczone lub w ogóle ich nie przeprowadzano.

- Kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich w czasie pandemii była trudniejsza. Obecnie ZUS zwiększa liczbę takich działań. I słusznie to robi, ponieważ poczucie bezkarności nieuczciwych osób rozzuchwala i prowadzi do rozpowszechniania się tego patologicznego zjawiska. Nadużywanie zwolnień jest równoznaczne z kradzieżą składek płaconych przez pozostałe osoby ubezpieczone – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były członek Rady Nadzorczej ZUS-u.

Zobacz: Co trzeba wiedzieć, będąc na zwolnieniu L4?

Pracownik pod kontrolą

Od stycznia do września najwięcej osób zostało poddanych kontroli w województwach: małopolskim – 5 449 (w analogicznym okresie 2021 roku 685), woj. mazowieckim – 4 797 (w 2021 – 1634), dolnośląskim – 4 507 (w 2021 – 1434), śląskim – 4 135 (w 2021 – 1631), wielkopolskim – 4 128 (w 2021 – 1711), a także łódzkim – 4 075 (w 2021 – 1 341).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: ZUS wziął się za kontrole zwolnień. Tysiące L4 pod lupą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Precz z januszeksami i januszorpo 2022-12-27 17:09:29

  To może by tak dbać o to by pracownicy nie byli obłożeni na 120% podczas przerwy świątecznej po przez odpowiednią organizację pracy ? zatrudnienie pracowników tymczasowych/ praktykantów ? produkowanie na zapas ? Pracodawcy gamonie jak zawsze próbują swoją nieudolność oraz brak umiejętności planowania i zarządzania przerzucić na pracowników a potem jojczą że ci kombinują by nie dać się zajechać. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie jeśli pracodawcy nie są poważni to i pracownicy mają prawo brać l4 i robić rotacje na poziomie nowe wdrożenie co 6 miesięcy i przestańcie beczeć Janusze zarządzania ciężko sobie zapracowaliście na ten stan wysyłając na wygnanie 2 mln siły roboczej.

 • JK 2022-12-27 14:25:10

  10 lat praktyki, setki wysłanych próśb do ZUS o kontrolę i 1, słownie: "jedna" uwzględniona kontrola. A nie, żeby złośliwie wysyłać - ZUS mi. nie dostrzegł nadużycia prawa pracownika, który z "urazem kręgosłupa szyjnego" robił pokazy polo-dance live i online czy pracownika z "uszkodzonym kolanem" biegającego półmaraton itp. itd. albo innych przypadków, gdy o kulach w miejscu pracy ledwo się toczył, a dzień później wskakiwał na półkę w sklepie chowając się przed pracodawcą w sobotnią gorączkę zakupów... system płatnych L4 jest do całkowitej zmiany.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA