ZUS przypomina dyrekcjom szpitali: umowy zlecenia nie zwalniają ze składek

• Korzystanie z usług etatowych pracowników w ramach umów zleceń nie oznacza braku konieczności opłacania składek - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
• Tymczasem skontrolowane przez ZUS szpitale mają zaległości z tego tytułu na ponad 100 mln zł.
• Część personelu "po godzinach" świadczy swoje usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS przypomina dyrekcjom szpitali: umowy zlecenia nie zwalniają ze składek

PODZIEL SIĘ


Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 sie 2016 16:11


Kontrolerzy ZUS zaobserwowali, że w ostatnich latach często zdarza się, iż w szpitalach część personelu po etatowych godzinach świadczy swoje usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem. Ma to na celu uniknięcie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin pracowników tych szpitali.

- Zdaniem kierownictwa placówek ochrony zdrowia zabieg ten oznacza, że z drugiego tytułu do wynagrodzenia pielęgniarki i lekarze nie muszą już mieć odprowadzanych składek. To jednak jest błędne myślenie - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującym, w zakresie ubezpieczeń społecznych, prawem, każda umowa o świadczenie usług wykonywana przez pracownika na rzecz swojego pracodawcy rodzi obowiązek składkowy.

- Nie ważne z jaką firmą dana osoba ma zawartą umowę, istotne, że usługi wykonuje na rzecz swojego pracodawcy. To oznacza, że to pracodawca zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za tę osobę - tłumaczy rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Szczecinie.

Czytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.