Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski. Zapewni im infolinię w języku ukraińskim a w placówkach ZUS dostęp do tłumaczy. Na podstawie specustawy ZUS przygotuje także materiały drukowane w tym języku.

- Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.
- Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków.
- ZUS przygotowuje się do obsługi klientów z Ukrainy, którzy w najbliższych tygodniach będą starali się zacząć nowe życie w Polsce.
- Uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd niezwykle ważne są rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka informuje, że na ukończeniu są prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi. - Na ich podstawie będziemy mogli uruchomić w ZUS infolinię w języku ukraińskim i zatrudnić tłumaczy posługujących się językiem ukraińskim, a także wydrukować materiały informacyjne – zapowiada Kowalska-Matis.
Rzeczniczka zwraca uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie sprawnie pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.
Czytaj więcej: 1200 zł miesięcznie za pomoc Ukraińcom. Rząd przyjął projekt specustawy
Ustawa przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy. Dzięki temu trybowi legalizacji pobytu uchodźcy z Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych, to jest edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń na rzecz rodziny.
Ustawa wprowadza również szereg rozwiązań dotyczących rynku pracy i możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia przez Ukraińców. Zagwarantowany zostanie im dostęp do polskiego rynku pracy oraz rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 7 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.


Słowa kluczowe
- ZUS
- Ukraina
- Ukraińcy
- cudzoziemcy
- konflikt Rosja-Ukraina
- wojna na Ukrainie
- prawo pracy
- świadczenia socjalne
- pomoc dla Ukraińców
KOMENTARZE (0)