×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS przygotowuje się do obsługi Ukraińców. Na miejscu będą tłumacze

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 10 mar 2022 10:50

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski. Zapewni im infolinię w języku ukraińskim a w placówkach ZUS dostęp do tłumaczy. Na podstawie specustawy ZUS przygotuje także materiały drukowane w tym języku.

ZUS przygotowuje się do obsługi Ukraińców. Na miejscu będą tłumacze
ZUS przygotowuje się do obsługi klientów z Ukrainy. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.
  • Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków.
  • ZUS przygotowuje się do obsługi klientów z Ukrainy, którzy w najbliższych tygodniach będą starali się zacząć nowe życie w Polsce. 

- Uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd niezwykle ważne są rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka informuje, że na ukończeniu są prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi. - Na ich podstawie będziemy mogli uruchomić w ZUS infolinię w języku ukraińskim i zatrudnić tłumaczy posługujących się językiem ukraińskim, a także wydrukować materiały informacyjne – zapowiada Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie sprawnie pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.

Czytaj więcej: 1200 zł miesięcznie za pomoc Ukraińcom. Rząd przyjął projekt specustawy

Ustawa przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy. Dzięki temu trybowi legalizacji pobytu uchodźcy z Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych, to jest edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń na rzecz rodziny.

Ustawa wprowadza również szereg rozwiązań dotyczących rynku pracy i możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia przez Ukraińców. Zagwarantowany zostanie im dostęp do polskiego rynku pracy oraz rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 7 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS przygotowuje się do obsługi Ukraińców. Na miejscu będą tłumacze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA