PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZUS podliczył, kto najczęściej choruje

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 1 paź 2019 16:30

Nie osoby w wieku przedemerytalnym, a pracownicy w sile wieku (w przedziale 30-39 lat) najczęściej sięgają po zwolnienie lekarskie - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS podliczył, kto najczęściej choruje
Najwięcej chorują pracownicy w wieku 30 - 39 lat. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Polska od dawna zmaga się z wysokim poziomem liczby wystawianych druków, znacznie przekraczającym średnią europejską. Każdego roku lekarze wystawiają ponad 20 milionów L4.
  • Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na antenie Radia Zet podała najnowsze dane zgromadzone przez tę instytucję.
  • Okazuje się, że to najwięcej chorują pracownicy w wieku 30 - 39 lat.

- Kiedy analizuję przyczyny niezdolności do pracy i oczywiście zasiłki chorobowe, długość tych dni chorobowych, liczbę wystawianych przez lekarzy zwolnień - to najwięcej chorują osoby w wieku 30 - 39 lat - mówiła prezes ZUS.

Dane przedstawione przez Uścińską pokrywają się z badaniami firmy konsultingowej Conperio, która zajmuje się tematem absencji chorobowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Również nasze dane pozwalają stwierdzić, że zwolnienia lekarskie najczęściej wystawiane są osobom w wieku 30 - 39 lat (31 proc. wszystkich druków przy podziale na cztery kategorie wiekowe (do 29, 30-39, 40-49, 50+) - wylicza Mikołaj Zając, prezes Conperio. Jak dodaje, ponad 60 proc. absencji chorobowej wśród 30 latków generują kobiety.

Czytaj więcej: Kontrola pracowników na L4. Co wolno pracodawcy, co pracownikowi

Wskazuje też, że zwolnienia brane przez osoby w wieku przedemerytalnym (50+) stanowią jedynie 23 proc. wszystkich zwolnień.

- Osoby w wieku 50+ chorują najczęściej w okresie największej zachorowalności (listopad i w luty), natomiast szczyt zachorowań trzydziestolatków przypada na miesiące wiosenno-letnie - co może obniżać wiarygodność tych zwolnień - zauważa Zając.

ZUS zna wiele przykładów "niewłaściwego" zastosowania zwolnienia lekarskiego. To m.in. dodatkowa praca, remonty w domu czy wyjazd na wakacje. Jednak zdarzają się też sytuacje, gdy ZUS odnajduje chorego na liście startowej w maratonie lub na pielgrzymce pieszej do Częstochowy. Co jeśli zostaniemy na tym przyłapani?

- Wówczas kontrolujący sporządza protokół, w którym wpisuje ten fakt. Z tym dokumentem zapoznaje się kontrolowany pracownik, który może wnieść do niego swoje uwagi. Jeżeli potwierdzi się, że na L4 kontrolowany wykonywał inną pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, to traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia - wyjaśniają w ZUS. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie do sądu. Jest na to miesiąc od dnia otrzymania decyzji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS podliczył, kto najczęściej choruje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA