PARTNERZY PORTALU

ZUS podał ważną datę dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 gru 2020 15:40

Przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Można o nie wnioskować od 30 grudnia. Na inne formy wsparcia będzie trzeba jeszcze nieco poczekać.

ZUS podał ważną datę dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy
O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zaczynają działać pierwsze instrumenty pomocowe zawarte w Tarczy antykryzysowej 6.0.
  • O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia.
  • Wszystkie wnioski o postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie - mówi zapowiadając nowe rozwiązania wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Główne rozwiązania przygotowanego m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej, to: zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę.

Zwolnienie ze składek 

Przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Chodzi między innymi o handel, gastronomię, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeutów. Jednym z warunków jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w listopadzie w porównaniu do sytuacji w listopadzie ubiegłego roku. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia. A do końca 2020 roku muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Czytaj więcej: Polska Izba Przemysłu Targowego alarmuje: Tarcza 6.0 pomoże tylko nielicznym

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS podał ważną datę dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA