ZUS kontroluje podejrzane zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie waha się cofać lub zmniejszać świadczeń lekarskich po kontroli. W pierwszym półroczu 2015 ich kwota wyniosła 100,5 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS kontroluje podejrzane zwolnienia lekarskie

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

8 wrz 2015 9:57


Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. 

- Jeśli chodzi o prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy to ZUS sprawdza, krótko mówiąc, czy chory jest rzeczywiście chory. Natomiast, jeśli chodzi o prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, to sprawdzamy czy chory wykonuje zalecenia lekarza. Jeżeli chory ma leżeć, to ma leżeć, a nie pracować. Sprawdzamy, czy przypadkiem nie świadczy pracy, czy nie wykonuje innych zadań, które mogą mu utrudnić powrót do zdrowia - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. 

Setki tysięcy kontroli

W pierwszym półroczu tego roku takich kontroli ZUS przeprowadził w granicach 300 tysięcy. Drugi kwartał to około 150 tysięcy kontroli. 

- Sam tylko drugi kwartał przyniósł nam na wstrzymanych zwolnieniach lekarskich oszczędności w kwocie 3,8 miliona złotych. Natomiast za całe pierwsze półrocze to mamy już kwotę 7,5 miliona złotych. 

Kwota blisko 46 milionów złotych za drugi kwartał i ponad 100 milionów za całe pierwsze półrocze dotyczy poza kontrolą zwolnień lekarskich także ograniczania wymiaru zwolnienia lekarskiego. Czyli, jeżeli dana osoba straciła tytuł do ubezpieczenia, bo na przykład rozwiązano z nią umowę o pracę lub gdy ta umowa wygasła, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć wypłacane świadczenie do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo do tej kwoty 46 milionów za drugi kwartał i 100 milionów za pierwsze półrocze doliczamy także ograniczenie wypłacanych świadczeń, jeżeli osoba nie doniesie zaświadczenia lekarskiego - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz. 

Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w II kwartale 2015 r. 25 tys. osób na łączną kwotę 1,5 mln zł (w I półroczu o 3,4 mln dla 55,7 tys. osób). 

Problem finansowy branży to więcej zwolnień lekarskich

Jak podkreśla rzecznik ZUS widać wyraźnie, jeśli chodzi o rosnące nieprawidłowości w kwestii zwolnień, pewną sezonowość. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.