×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek

  • Autor: PAP/GP
  • 30 paź 2019 13:10

Projekt ustawy modyfikującej formułę małego ZUS to słuszny kierunek, bo obecnie preferencją objęty jest stosunkowo wąski katalog podmiotów spełniających kryterium przychodowe - ocenił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w komunikacie wydanym 30 października. Wskazano jednak, że projekt wymaga dalszej pracy.

ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • ZPP pochwala rezygnację z corocznego określania współczynnika niezbędnego do obliczenia podstawy wymiaru składek.
  • Jednocześnie organizację zastanawia, dlaczego projektodawca zdecydował się utrzymać czasowy charakter preferencji, czyli umożliwić korzystanie z niej jedynie przez 3 lata w ciągu 5 lat.
  • Jak podsumowali autorzy pisma ZPP potrzebna jest realizacja założeń stojących u podstaw idei małego ZUS, tj. stworzenie bardzo prostego i trwałego systemu preferencyjnego oskładkowania najmniejszych działalności gospodarczych.

- Przedstawiony projekt ustawy modyfikuje formułę małego ZUS, jednocześnie rozszerzając jego zakres. Zasadniczo jest to słuszny kierunek, ponieważ w tej chwili preferencją objęty jest stosunkowo wąski katalog podmiotów spełniających kryterium przychodowe - czytamy w środowym komunikacie.

Np. zmianą na plus jest - zdaniem związku - rezygnacja z corocznego określania współczynnika niezbędnego do obliczenia podstawy wymiaru składek.

- Zgodnie z proponowaną wersją przepisów, współczynnik ten wynosi po prostu 0,5. Stanowi to bardzo istotne uproszczenie w stosunku do rozwiązania aktualnie obowiązującego, stąd też zmianę należy ocenić pozytywnie - napisano.

ZPP uważa jednocześnie, że projekt wymaga dalszej pracy i "głębokiej" analizy, ponieważ jego wady mogą doprowadzić do tego, że przewidziana w nim preferencja wykorzystana będzie przez niewielką część przedsiębiorców.

Rozwiązanie zaproponowane w omawianym projekcie dosyć istotnie różni się od modelu obowiązującego w tej chwili - podkreślili eksperci organizacji. Wskazali, że zmienia się sama filozofia preferencji - podstawa wymiaru składek ma być od tej pory uzależniona nie od przychodu, tak jak dotychczas, a od dochodu.

- Ocena tego rozwiązania musi być niejednoznaczna. Z jednej bowiem strony, rzeczywiście umożliwi ono skorzystanie z preferencji przez podmioty generujące jakiekolwiek realne koszty prowadzenia działalności, co jest niewątpliwą jego zaletą. Z drugiej jednocześnie, wziąwszy pod uwagę rozbieżności i wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych kategorii wydatków, należy stwierdzić, że uwzględnianie dochodów stanowić będzie istotną komplikację modelu - czytamy. Dodano, że może powstać na tym gruncie "wiele sporów na linii Zakład Ubezpieczeń Społecznych - przedsiębiorcy korzystający z preferencji".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA