PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek

  • Autor: PAP/GP
  • 30 paź 2019 13:10

Projekt ustawy modyfikującej formułę małego ZUS to słuszny kierunek, bo obecnie preferencją objęty jest stosunkowo wąski katalog podmiotów spełniających kryterium przychodowe - ocenił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w komunikacie wydanym 30 października. Wskazano jednak, że projekt wymaga dalszej pracy.

ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek
Według ZPP trudno zrozumieć, dlaczego projektodawca zdecydował się utrzymać czasowy charakter preferencji, czyli umożliwić korzystanie z niej jedynie przez 3 lata w ciągu 5 lat. (fot. Majewska/ZPP)
REKLAMA
  • ZPP pochwala rezygnację z corocznego określania współczynnika niezbędnego do obliczenia podstawy wymiaru składek.
  • Jednocześnie organizację zastanawia, dlaczego projektodawca zdecydował się utrzymać czasowy charakter preferencji, czyli umożliwić korzystanie z niej jedynie przez 3 lata w ciągu 5 lat.
  • Jak podsumowali autorzy pisma ZPP potrzebna jest realizacja założeń stojących u podstaw idei małego ZUS, tj. stworzenie bardzo prostego i trwałego systemu preferencyjnego oskładkowania najmniejszych działalności gospodarczych.

- Przedstawiony projekt ustawy modyfikuje formułę małego ZUS, jednocześnie rozszerzając jego zakres. Zasadniczo jest to słuszny kierunek, ponieważ w tej chwili preferencją objęty jest stosunkowo wąski katalog podmiotów spełniających kryterium przychodowe - czytamy w środowym komunikacie.

Np. zmianą na plus jest - zdaniem związku - rezygnacja z corocznego określania współczynnika niezbędnego do obliczenia podstawy wymiaru składek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zgodnie z proponowaną wersją przepisów, współczynnik ten wynosi po prostu 0,5. Stanowi to bardzo istotne uproszczenie w stosunku do rozwiązania aktualnie obowiązującego, stąd też zmianę należy ocenić pozytywnie - napisano.

ZPP uważa jednocześnie, że projekt wymaga dalszej pracy i "głębokiej" analizy, ponieważ jego wady mogą doprowadzić do tego, że przewidziana w nim preferencja wykorzystana będzie przez niewielką część przedsiębiorców.

Rozwiązanie zaproponowane w omawianym projekcie dosyć istotnie różni się od modelu obowiązującego w tej chwili - podkreślili eksperci organizacji. Wskazali, że zmienia się sama filozofia preferencji - podstawa wymiaru składek ma być od tej pory uzależniona nie od przychodu, tak jak dotychczas, a od dochodu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZPP: Ustawa modyfikująca formułę małego ZUS to słuszny kierunek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA