Zostały ustalone warunki pracy niepełnosprawnych pracowników

Zapewnienie ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne - zakłada nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, którą uchwalił sejm. Polska wywalczyła sobie w Unii Europejskiej jej korzystne warunki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zostały ustalone warunki pracy niepełnosprawnych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lis 2014 13:13


Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jarosław Duda ocenił, że ustawa jest niezwykle ważna, bo włącza w polski porządek prawny zapisy rozporządzenia Komisji Europejskiej mówiące o pomocy publicznej.

Czytaj też: Niepełnosprawni mogą zapomnieć o pracy w administracji publicznej?

- Musimy z dniem 1 stycznia być na nie przygotowani, bo inaczej nie będziemy mogli tej pomocy pracodawcom i samym osobom niepełnosprawnym udzielać. Jestem przekonany, że da to więcej miejsc pracy dla niepełnosprawnych - powiedział.

Przypomniał, że zarówno on, jak i środowisko niepełnosprawnych mieli obawy, że KE zaskoczy Polskę jakimś rozwiązaniem, które spowoduje konieczność zmiany czy przebudowy systemu wsparcia. - Okazuje się, że możemy go dalej realizować i jest możliwość budowania go w perspektywie następnych lat - dodał.

Wyjaśnił, że pomoc publiczna kierowana jest do pracodawcy, a on przeznacza te środki na pracownika w zależności od stopnia jego niepełnosprawności. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z lipca br., które uznaje niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem wewnętrznym. Przyjęte rozwiązania mają zapewnić ciągłość pomocy publicznej udzielanej pracodawcom zatrudniającym i zamierzającym zatrudnić osoby niepełnosprawne.

Czytaj też: Niepełnosprawni wybierają kierunki politechniczne. Po nich jest praca

Unijne rozporządzenie budziło początkowo obawy, ponieważ w pierwotnej wersji przewidywało takie ograniczanie dopuszczalnej pomocy publicznej, które zagrażałoby Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. KE proponowała ograniczenie wymiaru pomocy do ok. 150 mln zł rocznie, a to kwota, którą PFRON wydaje w ok. trzy tygodnie. Na dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników niepełnosprawnych PFRON potrzebuje zaś ok. 3 mld zł rocznie. Ostatecznie udało się wynegocjować zapisy korzystne dla Polski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.