PARTNERZY PORTALU

Zostało niewiele czasu na przygotowanie się do ważnych zmian

  • KDS
  • 22 sty 2023 17:23

Do wejścia w życie zmian w Kodeksie pracy brakuje tylko podpisu prezydenta. Kiedy Andrzej Duda złoży podpis, telepracę zastąpi praca zdalna, a przedsiębiorcy zyskają możliwość przeprowadzania prewencyjnych kontroli stanu trzeźwości swoich pracowników.

Zostało niewiele czasu na przygotowanie się do ważnych zmian
Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki związane z przyjęciem pracy zdalnej do Kodeksu pracy (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Ustawa wprowadzająca do Kodeksu pracy pracę zdalną oraz nowe zasady kontroli stanu trzeźwości, w połowie stycznia została przyjęta przez Sejm. Czeka na podpis prezydenta.
  • Pracodawcy będą mieć dwa miesiące od ogłoszenia ustawy na przygotowanie się do nowych reguł dotyczących pracy zdalnej.
  • Na przygotowanie się do wdrożenia zmian w zasadach kontroli stanu trzeźwości pracowników będzie tylko 14 dni od daty ogłoszenia w DU.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją Kodeksu pracy, po tym jak ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw, pracodawcy będą mieć dwa miesiące na przygotowanie się do nowych reguł dotyczących pracy zdalnej.

- Dlatego już teraz warto rozpocząć przede wszystkim procedurę uzgadniania zasad wykonywania pracy zdalnej z przedstawicielami pracowników. Tam gdzie nie ma związków zawodowych, ani przedstawicieli pracowników, pracodawcy muszą pamiętać o wyłonieniu reprezentacji pracowników w celu skonsultowania z nimi regulaminu pracy zdalnej - podpowiada Michał Włodarczyk, adwokat z kancelarii EY Law, specjalizujący się w prawie pracy.

Kłopotliwe ustalenie ekwiwalentu i ryczałtu dla pracowników zdalnych

Nowelizacja przepisów wprowadziła do Kodeksu pracy definicję pracy zdalnej, która ma zastąpić telepracę. Zgodnie z nowymi wytycznymi praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Zmiany wprowadzają zarówno pracę zdalną całkowitą jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach (praca zdalna okazjonalna, którą będzie można wykonywać 24 dni w roku kalendarzowym). To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zostało niewiele czasu na przygotowanie się do ważnych zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA