×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zostało kilka miesięcy na wprowadzenie nowej normy BHP

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 21 gru 2020 20:00

Mądry pracodawca wie, że bezpieczne warunki pracy przekładają się na efektywność całej organizacji, zadowolenie pracowników, a nawet korzyści finansowe przez brak zwolnień lekarskich wśród pracowników, redukcję przestojów, realizację celów produkcyjnych - mówi Natalia Sidor, specjalista ds. BHP i ochrony środowiska w firmie produkcyjnej 3M, z którą rozmawiamy o wprowadzeniu w firmie nowej międzynarodowej normy, mającej związek z obszarem ryzyk BHP - ISO 45001.

Zostało kilka miesięcy na wprowadzenie nowej normy BHP
Natalia Sidor, specjalistka ds. BHP i Ochrony Środowiska w 3M. (fot. 3M)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Dokładnie 12 marca 2018 r. ukazał się międzynarodowy standard dla Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, czyli norma ISO 45001:2018.
  • Na dostosowanie się do nowych wytycznych firmy dostały ponad trzy lata. Ten czas powoli dobiega końca.
  • Jak w praktyce wprowadzić zmiany, co nowego wnoszą i jak zyska na nich firma? Zapytaliśmy o to Natalię Sidor, specjalistę ds. BHP i ochrony środowiska w firmie produkcyjnej 3M.

Do połowy 2021 roku część przedsiębiorstw musi dostosować się do nowej, międzynarodowej normy, mającej związek z obszarem ryzyk BHP – ISO 45001. Na rozpoczęcie procedur czasu nie zostało wiele, bo trzeba cały proces zakończyć w terminie, a pracy jest sporo. Co zmieniają nowe wytyczne?

- Przed marcem 2018 roku standardy dotyczące BHP były szerzej znane jako norma OHSAS 18001. Norma ISO 45001:2018 została stworzona m.in. po to, żeby ujednolicić strukturę norm – jest to ułatwienie dla firm posiadających też inne systemy zarządzania i chcących je połączyć lub zintegrować.

(Fot. Shutterstock)
(Fot. Shutterstock)

Przy okazji stworzenia nowej normy uwzględniono w niej m.in. wzrost zaangażowania osób na kierowniczych stanowiskach w kwestie BHP oraz zwiększenie wymogów dotyczących konsultacji i współudziału pracowników na stanowiskach niekierowniczych w tworzeniu systemu zarządzania BHP.

Co to oznacza w praktyce?

- Oznacza to, że pracownicy firm, które wdrożyły nową normę ISO, będą uczestniczyć m.in. w opracowywaniu i przeglądach polityki i celów BHP. Czasu na wdrożenie wymagań normy nie zostało wiele, jednak przy dobrym planie działania, systematycznej pracy i zaangażowaniu przedstawicieli różnych działów każda organizacja jest w stanie wdrożyć punkty nowej normy w terminie.

3M jest jedną z firm, która już wprowadziła nowe wytyczne. Jak wyglądało dostosowywanie działań firmy do nich? Co sprawiło najwięcej problemu?

- Kwestie bezpieczeństwa są istotne w każdej branży, ale nabierają szczególnego znaczenia w firmach produkcyjnych, takich jak 3M. Zadaniem działu BHP przy wdrożeniu normy było przede wszystkim koordynowanie całego przedsięwzięcia i zaangażowanie w proces pracowników różnego szczebla.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zostało kilka miesięcy na wprowadzenie nowej normy BHP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA