PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zniesienie wiz dla Ukraińców? "To przymiarka do odebrania nam pracowników z Ukrainy"

 • Autor: PAP/jk
 • 8 kwi 2017 10:01

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców jest zaniepokojony perspektywą zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy. Jego zdaniem może być to pierwszy krok do zabierania nam dobrych i tanich pracowników.

Zniesienie wiz dla Ukraińców? "To przymiarka do odebrania nam pracowników z Ukrainy"
Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP nie wykluczył, że w Polsce mogą być zamykane firmy w branżach, które opierają się głównie na pracy Ukraińców. (Fot. PTWP/Paweł Pawłowski)
REKLAMA

• Eksperci nie wykluczają, że wielu Ukraińców pracujących do tej pory w Polsce zdecyduje się na wyjazd i pracę w szarej strefie w bogatszych krajach UE.

• Należy zatem zastanowić się nad zachęceniem do powrotu tych Polaków, którzy wcześniej wyjechali do pracy w innych krajach UE.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech zwraca uwagę, że zniesienie wymogu wizowego dla Ukraińców (co w czwartek poparł Parlament Europejski), będzie oznaczać jedynie możliwość przebywania Ukraińców w krajach Unii Europejskiej i nie będzie wiązała się automatycznie z pozwoleniem na pracę, jednak sama możliwość wyjazdu będzie się wiązała z dążeniem do zatrudnienia w szarej strefie.

Jego zdaniem, zamiast myśleć co się stanie w momencie zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców, należy zastanowić się co zrobić, aby do Polski powróciły te osoby, które wyjechały do pracy w bogatszych krajach UE.

- Póki mamy 2,5 mln Polaków za granicą, to nie ma najmniejszego sensu, żeby sprowadzać imigrantów. Należy dążyć do tego, żeby pracodawcy jak najszybciej zaczęli wypłacać adekwatne do pracy wynagrodzenie. Sprowadzanie imigrantów jest tak naprawdę nakłanianiem pracodawców do oszczędności na funduszu płac, zamiast dokonywania inwestycji. Ponadto w żaden sposób nie premiuje inwestycji w celu podwyższenia wydajności pracy - powiedział Mech.

Jego zdaniem, musimy dążyć do tego, żeby przenosić naszą aktywność gospodarczą w kierunku dziedzin o wyższej wartości dodanej i to dotyczy również rolnictwa.

- Problemem Polski jest to, że są sprowadzani imigranci na masową skalę w celu zastępowania Polaków przy pracach o wyższej wartości dodanej. Nabrało to nawet takiego tempa, że w niektórych dziedzinach sprowadzani są do pracy Hindusi, bo okazuje się, że Ukraińcy są za drodzy - stwierdził Mech.

Polski rynek pracy bez zmian?

Poseł PiS Janusz Śniadek uważa, że zapowiadane przez UE zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy nie powinno mieć wpływu na polski rynek pracy, jednak sytuacje trzeba monitorować, gdy już do faktycznego zniesienie wiz dojdzie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zniesienie wiz dla Ukraińców? "To przymiarka do odebrania nam pracowników z Ukrainy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • DP 2017-04-10 09:50:36

  A cóż innego może zrobić Pan Śniadek jak nie uspokajać? Niby dlaczego Ukraińcy mieliby pracować za polską najniższą krajową wypłacaną w złotówkach jeśli będą mogli zarabiać podobne pieniądze w euro. Z uzyskaniem pracy na czarno na zachodzie Europy poradzili sobie Polacy, poradzą sobie Ukraińcy. Zastanawia mnie dlaczego mówi się,że Polacy nie chcą wykonywać niektórych najprostszych prac..? Tu nie o rodzaj pracy chodzi, a o pieniądze jakie się za nią płaci. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Bardzo duża część osób, które wyjechały za pracą za granicę to osoby bez kwalifikacji, wykonujące najprostsze prace. Dlaczego nie wykonują ich w Polsce? Często za granicą wykonujemy te same lub gorsze prace co w Polsce, ale za zupełnie inne pieniądze. W sezonie prac polowych w Niemczech, wzrasta absencja w Polsce, robotnicy albo biorą urlopy, albo sezonowo zwalniają się z pracy i idą pracować na niemieckich polach. Czy praca w polu to lepsza praca niż w fabryce? Rzecz w tym, że za pracę na niemieckim polu zarobią co najmniej 2 razy więcej niż w fabryce w Polsce. Myślę, że przedsiębiorcy mają się czego obawiać, każdy wakat to straty. W tej chwili są firmy gdzie prawie połowa zatrudnionych osób na produkcji to Ukraińcy. Zatrudniono ich nie z sentymentu czy sympati, ale dlatego, że nie ma chętnych Polaków. Dlaczego nie ma? Ci którym chce się pracować i potrafią pracować i chcą pracować w Polsce mają tę pracę (oni często szukają lepszej i lepiej płatnej, więc jest spora rotacja wewnątrz kraju), inna grupa wyjechała za pieniędzmi za granicę (nie za pracą bo praca jest w Polsce), a jeszcze inna grupa choć jest na miejscu nie chce pracować w ogóle. Alternatywą są Ukraińcy, choć ci legalnie zatrudniani kosztują więcej niż Polacy. Z drugiej strony, pracują solidnie, wydajnie, nie chodzą na 1-2 dniowe zwolnienia lekarskie... Ciekawe co się stanie jeśli tylko część z nich odejdzie do pracy w innych krajach Europy...?

 • IMHO 2017-04-10 09:06:01

  Wg badania z grudnia 2016 wśród Polaków mieszkających na wyspach przy obecnych cenach w Polsce gdyby mieli wracać to przeciętnie oczekują pensji na poziomie 5400 zł NETTO miesięcznie. Oni już wiedzą, że przy porównywalnych cenach można zarabiać 3-4 razy więcej niż w Polsce.

 • Państwo Teoretyczne 2017-04-08 15:09:12

  Będzie gorzej jak z Islamistami, od dawna Bolszewicy-Ukrainy lub zwani wcześnie Kozacy rezuny mówili Polska jest ich, przy wolnym przepływie trudno powiedzieć kogo z Ukrainy na własnym podworcu spotkamy, tożsamość można tam kopić za pieniądze,w związku z powyższym pozostała cześć idiotów niewolników bez żadnych praw Polaków zamieszkujących nasz kraj jeszcze szybciej spierdoli jak Syryjczycy uciekali z wasalnego kraju.Jeżeli Rząd Polski zdecydowanie się nie sprzeciwi, jest po was!!! Dla dawnego ZSRR część odłączona Ukraina była najgorszym ciemnym balastem, poczytajcie w historii lub innych zapytacie co naprawdę was czeka, przestrzegałem od miesięcy, twarda polityka i dbanie o interesy ojczyzny, zero taryfy ulgowej sukces gospodarczy gwarantowany i poprawa bytu Polskiego społeczeństwa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA