PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 17 paź 2019 19:05

Wicepremier Jarosław Gowin wsparł przedsiębiorców walczących o nieprzyjmowanie zmian w zakresie zniesienia limitu składek na ZUS. - Jeśli pomysł wejdzie w życie 24 procent Polaków zamierza wyjechać do pracy za granicę - przestrzegają eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?
Z badania Monitor Rynku Pracy wynika że 24 proc. Polaków bierze pod uwagę wyjazd do pracy za granicę. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Prawie co czwarty Polak rozważa, w ciągu najbliższego roku, wyjazd do pracy za granicę, głównie z powodu wyższych zarobków na Zachodzie.
  • Tymczasem rząd nie zamierza wycofać się ze zniesienia limitu składek na ZUS, co będzie skutkowało obniżeniem pensji 350 tys. pracowników - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
  • Po swojej stronie pracodawcy mają jednak ważnego sprzymierzeńca. W czwartek (17 października) wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że jego partia Porozumienie nie zagłosuje za zniesieniem limitu składek na ZUS.

Z badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad, wynika że 24 proc. Polaków bierze pod uwagę wyjazd do pracy za granicę, przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Wśród nich są m.in. inżynierowie i informatycy. Głównym powodem, który skłania te osoby do opuszczenia kraju i szukania pracy w państwach UE, są wyższe zarobki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dotknie 350 tys. pracowników, głównie specjalistów i ekspertów zatrudnionych nie tylko w branżach nowych technologii, ale także w motoryzacji, medycynie, finansach, czy logistyce. Ich wynagrodzenia się zmniejszą, a koszty zatrudnienia wzrosną - przestrzegają eksperci działający w Konfederacji Lewiatan. W ich opinii doprowadzi to do odpływu wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii. Już wcześniej wskazywali, że zniesienie limitu składek na ZUS może być przyczyną zapoczątkowania exodusu wśród inżynierów.

Pracodawcy protestują

Warto przypomnieć, że 65 organizacji biznesowych apeluje do premiera o utrzymanie limitu składek na ZUS. - Zniesienie limitu składek na ZUS będzie kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki - piszą w liście do szefa rządu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zniesienie limitu składek ZUS skłoni Polaków do wyjazdu za granicę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xxyxy 2019-10-19 18:06:42

    to dotyczy głownie posłów i prezesów, jakieś 2% społeczeństwa, dlatego tak się boją.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA