-
- •8 gru 2017 11:20
Zniesieniu limitu składek na ZUS, może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć część pracodawców i pracowników.

• NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan uważają, że nowe przepisy wywołają poważne skutki w sferze ubezpieczeń społecznych, przychodów FUS, budżetu, jednostek samorządu terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz rynku pracy.
• Solidarność i Lewiatan zaapelowali do prezydenta o weto.
• Ustawa obarczona jest błędem proceduralnym, a u jej podstaw leżą błędne założenia społeczno – gospodarcze - informują.
Wejście w życie uchwalonej przez Sejm ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS, może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć część pracodawców i pracowników. NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan uważają, że nowe przepisy wywołają poważne skutki w sferze ubezpieczeń społecznych, przychodów FUS, budżetu, jednostek samorządu terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz rynku pracy. Solidarność i Lewiatan proszą prezydenta o weto.
Jeśli Senat przegłosuje ustawę dotyczącą zniesienia limitu składek na ZUS, nawet z wydłużonym vacatio legis do 1 stycznia 2019 r., to i tak NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan, będą apelowali do prezydenta o jej zawetowanie.
W wspólnym oświadczeniu Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” napisali, że sprzeciwiamy się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wprowadzenie limitu wiązano ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno-rentowego w celu zagwarantowania jego stabilności w przyszłości i niedopuszczenie do tworzenia tzw. „kominów” emerytalnych (dużych różnic wysokości przeciętnej emerytury w stosunku do emerytur najwyższych). Powstawanie dużych rozbieżności w wysokości świadczeń emerytalnych w przyszłości, będzie także wpływało na sposób waloryzacji świadczeń, który stanie się ułomny i niesprawiedliwy, a koszty z tego wynikające przekroczą spodziewane zyski.


KOMENTARZE (1)