PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS pod ostrzałem pracodawców

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 14 lis 2019 11:31

Organizacje pracodawców odniosły się do poselskiego projektu zniesienia limitu 30-krotności ZUS. Pomysł nie podoba się ani BCC, ani Konfederacji Lewiatan, ZPP, ani Pracodawcom RP. Organizacje przypominają, że zmiana ta obniży wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11 proc. i spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia. Ponadto zniesienie limitu stawia wiele firm w trudnej sytuacji, bo zamknęły one już budżetowanie na przyszły rok i nie przewidziały funduszy na ten cel.

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS pod ostrzałem pracodawców
Adobe Stock
REKLAMA

Sprawa zniesienia limitu 30-krotności ZUS powróciła 13 listopada. O ile wcześniej pomysł był dyskutowany na forum rządowym, to we właśnie rozpoczętej kadencji Sejmu pojawił się jako projekt poselski. Złożyli go posłowie PiS.

Proponowana regulacja zakłada, że począwszy od 2020 r. składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a nie - jak dotąd od kwoty, stanowiącej 30-krotność prognozowanego na dany rok w gospodarce przeciętnego wynagrodzenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zniesienie 30-krotności ma - jak napisano w uzasadnieniu - przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Zniesienie ograniczenia spowoduje też, że zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej - stwierdza też uzasadnienie.

Organizacje pracodawców krytykują pomysł, od kiedy pojawił się w debacie publicznej. Teraz akcentują, że mimo zapewnień składanych przed wyborami, projekt znalazł się w Sejmie.

Czytaj też: Uda się przekonać Jarosława Gowina do likwidacji limitu 30-krotności przy składkach ZUS?

Jakie argumenty przemawiają za utrzymaniem limitu? BCC przekonuje, że zniesienie limitu stawia wiele firm w trudnej sytuacji. Zamknęły one już budżetowanie na przyszły rok i nie przewidziały funduszy na ten cel. 

- Można spodziewać się, że pracownicy będą oczekiwali rekompensaty (do 10 proc. niższa pensja), a firmy nie mają uwzględnionych w budżetach na przyszły rok rezerw na wyrównanie tego ubytku pracownikom - mówi Dorota Dula, ekspertka BCC ds. ubezpieczeń i planów emerytalnych. - Ponieważ nie jest to projekt rządowy, nie będzie konsultowany społecznie, co dawałoby przedsiębiorcom szansę, aby się przygotować - dodaje.

Organizacje pracodawców przypominają, że prawna zmiana obniży wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11 proc. i spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia. Ponadto skonsumuje w firmach środki na inwestycje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS pod ostrzałem pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA