PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zniechęcanie pracowników do PPK może mieć poważne konsekwencje

 • Autor: AT
 • 10 paź 2019 14:26

Zniechęcanie pracowników do przystąpienia do Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) może kosztować firmę nawet 1,5 proc. wartości funduszu wynagrodzeń. Poza oczywistymi przypadkami bezpośredniego zniechęcania do uczestnictwa w programie za takie działanie może zostać uznane także rozpowszechnianie informacji o własnej rezygnacji z programu przez osoby koordynujące obsługę PPK w firmie czy nadmierne eksponowanie miejsca dostępności deklaracji o rezygnacji z programu.

Zniechęcanie pracowników do PPK może mieć poważne konsekwencje
Łukasz Jasiński (fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Od 1 lipca 2019 roku na firmach zatrudniających ponad 250 pracowników spoczywa obowiązek utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek utworzenia PPK będzie dotyczył firm zatrudniających od 50 pracowników
 • Wielu pracodawców ma wątpliwości jakie działania są dozwolone w ramach komunikacji z pracownikami. Najwięcej obaw budzi sposób przekazania informacji o możliwości rezygnacji z programu - mówi Łukasz Jasiński, strategy advisor w Contract Administration.
 • Karę za zniechęcanie do oszczędzania w PPK może ponieść zarówno osoba bezpośrednio do tego nakłaniająca oraz ta, która nakłoniła ją do podjęcia takich działań - dodaje Łukasz Jasiński.

Zgodnie z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych przystąpienie pracownika do programu jest dobrowolne. Pracodawca ma obowiązek poinformowania osoby zatrudnionej zarówno o dobrowolnym charakterze uczestnictwa w programie, jak i możliwości rezygnacji z PPK. Sposób komunikacji nie może jednak w żaden sposób sugerować zatrudnionemu decyzji. Rezygnacja z udziału w PPK musi być podjęta świadomie i wymaga złożenia przez pracownika pisemnego oświadczenia.

Jednak - jak już wcześniej w rozmowie z PulsHR.pl alarmowała Państwowa Inspekcja Pracy - na przeszkodzie mogą stanąć sami pracodawcy, którzy - jak pokazuje pierwsze zgłoszenie - niechętnie podchodzą do współfinansowania emerytury swoich pracowników. Jak podaje PIP, trafiło do nich pierwsze zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości przy tworzeniu PPK. Mowa w nim o nakłanianiu pracowników do rezygnacji z możliwości dodatkowego oszczędzania w programie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kto ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości związane z PPK?

Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły już pierwsze skargi dotyczące nakłaniania pracowników do rezygnacji z uczestnictwa w programie. Obecnie trwają kontrole. Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek w niedawnej rozmowie z PulsHR.pl, że PIP będzie kontrolować takie sytuacje by nie doszło do nieprawidłowości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Zniechęcanie pracowników do PPK może mieć poważne konsekwencje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • salcefix 2021-04-23 08:50:17

  Pracodawca kogoś z rodziny oświadczył że nie będzie dopłacał do ppk i jeśli ktoś chce to potrąci to z wypłat wszystkich z załogi :) Wrzeszcząc przy tym że to9 złodziejskie regulacje :)Tak..przy wszystkich pracownikach i każdy podpisał że nie chce ppk ..takie oto są regulacje rządowe .:-D

 • WojCIech 2020-09-07 18:52:24

  Według mnie PPK to nowa forma OFE, tylko już nie Urzędowa i Ubezpieczeniowa a teraz Bankowa Kapitałowa ( odsetkowa )- tylko co się stanie jak PKO BP zostanie " niechcący " sprywatyzowane? Od Pewnego czasu pieniądze na OFE coraz konkretniej są okrajane o jakiś nieznaczny procent. W jakiś sposób te procenty znajdują się potem na kontach ZUS. ZUS Instytucja która powinna obracać kwotami pewnych pieniędzy, które ma " na ręku" i z nadwyżką. Niestety Obrót wygląda tylko na papierze, bo w rzeczywistości jest potężny deficyt. Do tego dochodzą programy Socjalne na które też trzeba znaleźć jakiś procent środków.To w jakiś sposób " Szach i Mat " nie tylko dla Pracownika, ale i Pracodawcy - Pracodawcy z niechęcią podchodzą do tego pomysłu patrząc niesmacznie na pracowników którzy składają wnioski o przystąpienie.

 • limonka 2019-12-30 13:42:43

  Nigdy nie jest za późno żeby sie obudzić i zacząć coś robić ze swoim życiem. A oszczedzanie to bez wątpienia forma inwestycji w siebie. PPK to przeciez dodatkowa opcja - poza tym mozna odkladac na lokatach czy w innych programach. Im wiecej sie uzbiera tym lepiej

 • MIZERIA 2019-11-25 12:44:04

  dla 20-30 latków może i super forma ale jak dla mnie po 40-tce spory wydatek i mała oszczędność.

 • kreska 2019-10-19 15:49:28

  To juz jest przeginka jesli pracodawca zniecheca. Bo co w tej sytuacji ma zrobic pracownik? Dlatego tez na druga reke jednak to ze zeby sie wypisac trzeba zlozyc specjalne oswiadczenia jest słuszne. Gdyby nie to - to juz w ogole pracodawcy mogliby dalej uskuteczniac swoje racje o bezsensownym doplacaniu do emerytur swoich pracownikow

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA