PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Znaczące zmiany w Kodeksie Pracy. Uregulowane zostaną ważne przepisy

  • Autor: PAP/AT
  • 2 sie 2022 9:36

Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej - ocenia dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska. Dla pracodawców uregulowanie przepisami prawa takiej formy pracy jest bardzo ważne - dodaje.

Znaczące zmiany w Kodeksie Pracy. Uregulowane zostaną ważne przepisy
Zmiany w Kodeksie pracy: Dla pracodawców największą bolączką jest brak informacji o ostatecznym kształcie, terminie ogłoszenia i wejścia zmian w życie (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Zmiany mają regulować m.in. zasady zawierania umów o pracę, w tym o pracę na okres próbny, zwiększyć elastyczność pracy, wydłużyć urlopy rodzicielskie z 32 do 41 tygodni, przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka.
  • Zwiększają też zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego, wprowadzają nowe dni wolne, regulują także długo oczekiwane i przez pracodawców, i przez pracowników zasady pracy zdalnej.
  • Już dziś wiadomo, że zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące. Największą bolączką jest brak informacji o ostatecznym kształcie zmian i terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, pracodawcy mogą mieć duże problemy - oceniła Joanna Rutkowska.

Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw z obszaru Kodeksu pracy - dyrektywę ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy i dyrektywę rodzicielską.

Praca zdalna zostanie uregulowana

Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska przypomniała, zmiany mają regulować m.in. zasady zawierania umów o pracę, w tym o pracę na okres próbny, zwiększyć elastyczność pracy, wydłużyć urlopy rodzicielskie z 32 do 41 tygodni, przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Maląg: praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować

Zwiększają też zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego, wprowadzają nowe dni wolne (nieodpłatny urlop opiekuńczy czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej), regulują także długo oczekiwane i przez pracodawców, i przez pracowników zasady pracy zdalnej.

Problem z wdrożeniem zmian

"Już dziś wiadomo, że zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące. Dla pracodawców największą bolączką jest brak informacji o ostatecznym kształcie zmian, terminie ich ogłoszenia, a co najbardziej istotne, terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, pracodawcy mogą mieć duże problemy z wdrożeniem ich w swoich przedsiębiorstwach" - oceniła Joanna Rutkowska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znaczące zmiany w Kodeksie Pracy. Uregulowane zostaną ważne przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA