Zmieniają się zasady dotyczące prywatnego użytku aut służbowych

Od nowego roku wejdą w życie zmiany podatkowe, dotyczące pracowników użytkujących prywatnie samochody służbowe. Korzystając z auta firmowego poza godzinami pracy trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy, którego wysokość będzie uzależniona od pojemności silnika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmieniają się zasady dotyczące prywatnego użytku aut służbowych

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/PZWLP

wnp.pl

23 gru 2014 14:32


Przychód pracownika z tytułu prywatnego korzystania z auta firmowego z silnikiem o pojemności poniżej 1600 ccm został określony na 250 zł miesięcznie, natomiast w przypadku aut z jednostkami napędowymi powyżej tej pojemności, jest to kwota 400 zł na miesiąc.

Czytaj też: Auto służbowe? To nie tylko narzędzie pracy, ale i silna motywacja pracowników

Zdaniem ekspertów Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), pomimo że nowe przepisy pomogą przedsiębiorcom w problematycznym do tej pory opodatkowaniu prywatnego użytkowania aut służbowych, to nie rozwiązują problemu kompleksowo.

Do tej pory przedsiębiorcy mieli problem z rozwiązaniem kwestii opodatkowania prywatnego wykorzystywania pojazdów służbowych. Stosowali w związku z tym różne metody ustalania przychodu pracowników z tego tytułu, nie mając jednak całkowitej pewności co do ich pełnej zgodności z prawem.

Niektóre firmy wykorzystywały do tego celu zasadę tzw. kilometrówki, stosowanej dla aut prywatnych, użytkowanych do celów służbowych, inne natomiast kierowały się cenami wynajmu pojazdów w wypożyczalniach pojazdów osobowych, uwzględniając przy ustalaniu ceny takie czynniki jak brak ryzyka kredytowego itp.

Czytaj też: Samochód służbowy dla każdego pracownika?

W przypadku przedsiębiorców używających auta na podstawie umowy leasingu, przychód pracowników ustalano w części wysokości raty leasingowej.

Zakres nowych regulacji nie obejmuje paliwa do aut służbowych, a jest ono kupowane przez pracodawcę i w przypadku wykorzystywania samochodów przez pracowników do celów prywatnych, także stanowi ich przychód. Ponadto, nowe przepisy obejmują jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i nie dotyczą innych form zatrudnienia takich jak np. umowy zlecenia, czy kontrakty menadżerskie.

Zasady wykorzystywania samochodów służbowych przez pracowników powinny być w każdej firmie szczegółowo uregulowane w specjalnym dokumencie, tzw. polityce flotowej.

Pozwala ona na precyzyjne określenie zakresu i sposobu użytkowania aut firmowych oraz np. odpowiedzialności w przypadku szkody komunikacyjnej, czy zniszczeń. 

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.