Zmienią się zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na lepsze?

Czy pomoc w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych zostanie ograniczona? Rząd zajmie się projektem zmian w przepisach, by po wprowadzeniu unijnych przepisów PFRON nadal mógł dofinansowywać miejsca pracy osób z niepełnosprawnościami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmienią się zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na lepsze?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 paź 2014 17:23


Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany są konieczne, by zapewnić ciągłość udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. W lipcu weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące zgodności niektórych rodzajów pomocy z rynkiem wewnętrznym, do którego trzeba dostosować polskie przepisy.

Rozporządzenie to budziło duże obawy, ponieważ w pierwotnej wersji projekt przewidywał takie ograniczanie dopuszczalnej pomocy publicznej, które zagrażałoby Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych alarmowała, że KE zaproponowała ograniczenie wymiaru pomocy do ok. 150 mln zł rocznie, tymczasem obecnie na same dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych PFRON potrzebuje 3 mld zł rocznie, a 150 mln zł wydaje w trzy tygodnie.

Czytaj też: Firmy chętniej zatrudniają niepełnosprawnych. Doceniają ich zaangażowanie i pracowitość

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy i polityki społecznej, Jarosław Duda uspakajał, że nie ma większych szans, aby projekt ten wszedł w życie i zapewniał, że propozycje KE są dla Polski nie do przyjęcia, ponieważ zdemontowałyby system, dzięki któremu udało się zwiększyć poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Ostatecznie, jak poinformował, udało się wynegocjować korzystne zapisy.

Obecnie pracodawca, który przez okres 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, może uzyskać zwrot dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem tych osób. Dotyczy to osób bezrobotnych lub poszukujących pracy i niezatrudnionych, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy, albo zatrudnionych u tego pracodawcy, jeżeli ich niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia.

Chodzi np. o koszty adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.