PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

KO: Zmiany zasad przyznawania zasiłków uderzą w pracowników

  • Autor: PAP/AT
  • 27 lis 2019 13:25

Posłowie KO: Barbara Nowacka i Dariusz Joński wyrazili zaniepokojenie doniesieniami medialnymi jakoby rząd planował zmiany zasad przyznawania zasiłków: opiekuńczego i macierzyńskiego oraz chorobowego. Przestrzegali, że projektowane zmiany uderzą w pracowników, zwłaszcza w kobiety.

KO: Zmiany zasad przyznawania zasiłków uderzą w pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Propozycja zmian w zasadach przyznawania zasiłków, m.in. opiekuńczego i macierzyńskiego oraz chorobowego pojawiła się w odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na interpelację posłanki KO Joanny Muchy.

Wprowadzony ma zostać "tzw. okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz ustalenie okresu wyczekiwania na zasiłki - 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo, 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie". W praktyce - jak czytamy - chodzi o to, że po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej na pierwsze zwolnienie będzie można pójść odpowiednio po 3 i 6 miesiącach.

Na środowej (27 listopada) konferencji prasowej Nowacka uznała te propozycje za bulwersujące, ponieważ - jak przekonywała - uderzą one w kobiety w ciąży.

Czytaj też: ZUS domaga się od "chorych" zwrotów zasiłków

"Bo cóż oznacza ta zmiana możliwości ubiegania się o zasiłek? Otóż kobieta, która zaczyna prowadzić własną działalność gospodarczą i zdarzy jej się tak, że zajdzie w ciążę, będzie musiała czekać 180 dni do momentu uzyskania praw do zasiłku, chociaż odprowadza w tym czasie składki" - mówiła Nowacka.

Z kolei - dodała - kobieta zatrudniona w firmie nie będzie miała prawa do zasiłku wypłaconego z budżetu państwa po 30 dniach, ale będzie musiała czekać 90 dni. "Będzie tutaj zależna od dobrej woli pracodawcy" - zaznaczyła Nowacka.

Joński odniósł się natomiast do propozycji zmian dotyczących zasiłków chorobowych. Według portalu od przyszłego roku pacjenci będą musieli mieć 90 dni przerwy między jednym a drugim zwolnieniem, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS.

W ocenie posła KO projektowane zmiany, jeśli wejdą w życie, ograniczą prawa pracownicze. "Rząd PiS chce po prostu zakazać ustawowo chorować Polkom i Polakom. To jest cały pomysł PiS jak znowu wyciągnąć pieniądze z kieszeni Polek i Polaków" - uważa Joński.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KO: Zmiany zasad przyznawania zasiłków uderzą w pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA