PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom

Zwolnienie lekarskie i zasiłki chorobowe w 2022 roku. Co się zmieniło w przepisach? Jak prawidłowo korzystać z L4? Jakie formalności trzeba wypełnić? Jak wysoki jest zasiłek chorobowy? Tłumaczymy.

 • Justyna Koc
  jk
 • 27 lut 2022 0:01
Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom
W 2022 r. weszły w życie spore zmiany dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego (Fot. Kelly Sikkema/Unsplash)
REKLAMA
 • Od 2022 r. tzw. okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami (dni choroby będą sumowane).
 • Kolejna zmiana - skrócony został (do 91 dni) okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.
 • Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu poszedł w górę i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

W 2022 r. weszły w życie spore zmiany dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego. Zmieniły się zasady liczenia długości L4 i tym samym zasiłku chorobowego.

Obecnie osoba ubezpieczona może w ciągu roku przebywać na zwolnieniu lekarskim  nie dłużej niż przez 182 dni albo 270 – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. To efekt jednej z kluczowych zmian, jakie dotyczą zwolnień lekarskich w nowym roku. Ma ona uniemożliwić pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe. W ten sposób ZUS chce uniknąć sytuacji, gdy ubezpieczeni będą korzystać z przedłużenia L4 ponad limit 182 dni. W praktyce wyglądało to tak, że np. pracownik przez 180 dni brał zwolnienie lekarskie z powodu bólów kręgosłupa, po czym szedł do lekarza i ten wypisywał mu kolejne zwolnienie z powodu depresji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okres zasiłkowy po nowemu

Przypomnijmy, że jeszcze w poprzednim roku było to możliwe - naliczanie zasiłku wynikało bowiem z jednostki chorobowej wpisanej do zwolnienia lekarskiego. Do końca 2021 roku okresy niezdolności do pracy wynikające z tej samej choroby (pod warunkiem występowania ich po sobie) ulegały zsumowaniu. Z kolei przy różnych jednostkach okres zasiłkowy naliczany był na nowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Andrzej 2022-04-27 11:12:37

  w lutym skończył mi się roczny zasiłek rehabilitacyjny po ciężkiej operacji, obecnie wykorzystuję zaległy urlop (2 m-c). Mam obawy, czy dam radę pracować, zastanawiam się więc nad możliwością ponownego zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi: ile dni zwolnienia lekarskiego mogę wykorzystać w tym roku?

 • Krystian 2022-04-10 18:10:43

  Od początku stycznia przebywam na L4 po operacji , i z tego co mówi lekarz zwolnienie będzie trwało w sumie około 150dni . Niestety miesiąc temu okazało się że moje biodro jest w tak tragicznym stanie , że muszę poddać się operacji założenia endoprotezy...lekarz wyznaczył termin na wrzesień . Jestem już po jednej operacji założenia endoprotezy i wiem że L4 w takim przypadku trwa nawet do pół roku . Oznacza to że sumując dni chorobowego w tym roku , może ich być około 270 z tym że przerwa między zwolnieniami będzie ponad 60 dni . Teraz moje pytanie , jak w moim przypadku będzie wyglądało wypłacanie zasiłku chorobowego ?

 • Mariusz 2022-04-09 01:10:31

  Witam mój były pracodawca napisał do mnie czy nie chce wrócić do pracy chociaż wiedział że jestem chory i na co ja ucieszyłem się i zgodziłem pracę zaczelem od 3.03.2022 wyjechałem do pracy i w pierwszą noc dostałem ataku epilepsji przyjechałem lekarz wypisał zwolnienie stopy podrapane do kości prawie. Dziś za to przyszło wypowiedzenie z dniem 31.03. 2022 więc ile ja z kodem E-06

 • Beata 2022-03-01 13:31:01

  Rosa tacy sam

 • Bettii 2022-03-01 13:29:36

  Ja nie mogę znaleźć pracy bo Ukraińcy są przyjmowani wszędzie i zAwysza stawkę to są tacy sami ludzie jak ja i dlaczego oni mają większe stawki płacy mam dwójkę dzieci na wychowaniu i pracuje dorywczo

  • !!! 2022-03-01 22:34:01

   A ja szukam pracowników i to co przychodzi nie nadaje się nawet do kopania rowów. Plus jest już za przyjście, bycie trzeźwym i kompletne uzębienie. Wszyscy chcą od progu 4 tys. i najlepiej nic za to nie robić.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA