×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom

Zwolnienie lekarskie i zasiłki chorobowe w 2022 roku. Co się zmieniło w przepisach? Jak prawidłowo korzystać z L4? Jakie formalności trzeba wypełnić? Jak wysoki jest zasiłek chorobowy? Tłumaczymy.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom
W 2022 r. weszły w życie spore zmiany dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego (Fot. Kelly Sikkema/Unsplash)
REKLAMA
 • Od 2022 r. tzw. okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami (dni choroby będą sumowane).
 • Kolejna zmiana - skrócony został (do 91 dni) okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.
 • Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu poszedł w górę i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

W 2022 r. weszły w życie spore zmiany dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego. Zmieniły się zasady liczenia długości L4 i tym samym zasiłku chorobowego.

Obecnie osoba ubezpieczona może w ciągu roku przebywać na zwolnieniu lekarskim  nie dłużej niż przez 182 dni albo 270 – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. To efekt jednej z kluczowych zmian, jakie dotyczą zwolnień lekarskich w nowym roku. Ma ona uniemożliwić pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe. W ten sposób ZUS chce uniknąć sytuacji, gdy ubezpieczeni będą korzystać z przedłużenia L4 ponad limit 182 dni. W praktyce wyglądało to tak, że np. pracownik przez 180 dni brał zwolnienie lekarskie z powodu bólów kręgosłupa, po czym szedł do lekarza i ten wypisywał mu kolejne zwolnienie z powodu depresji.

Okres zasiłkowy po nowemu

Przypomnijmy, że jeszcze w poprzednim roku było to możliwe - naliczanie zasiłku wynikało bowiem z jednostki chorobowej wpisanej do zwolnienia lekarskiego. Do końca 2021 roku okresy niezdolności do pracy wynikające z tej samej choroby (pod warunkiem występowania ich po sobie) ulegały zsumowaniu. Z kolei przy różnych jednostkach okres zasiłkowy naliczany był na nowo.

Od nowego roku nie ma już znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo bez względu na to, czy chodzi o te same choroby, czy różne. Tak zwany okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami (dni choroby będą sumowane).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Zmiany w zwolnieniach lekarskich L4 w 2022 roku. Jakie zasiłki chorobowe przysługują pracownikom
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-11-15 18:03:47

  A co w przypadku kiedy byłem 4 mce na zwolnieniu po złamaniu nogi wróciłem do pracy i mnie zwolnili za porozumieniem stron z wypowiedzeniem 2 tygodniowym, czy jak ostatniego dnia pójdę na l4 dostanę zasiłek reh z Zusu?

 • Justyna 2022-08-17 20:53:41

  Z tymi zwolnieniami chorobowymi niestety jest jak jest sporo osób oszukuje i załatwia sobie lewe zwolnienia. Sama wiem po swoich pracownikach ale dobrze, że sa takie formy jak np Conperio kontrolujące pracowników na chorobowym.

 • Andrzej 2022-04-27 11:12:37

  w lutym skończył mi się roczny zasiłek rehabilitacyjny po ciężkiej operacji, obecnie wykorzystuję zaległy urlop (2 m-c). Mam obawy, czy dam radę pracować, zastanawiam się więc nad możliwością ponownego zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi: ile dni zwolnienia lekarskiego mogę wykorzystać w tym roku?

 • Krystian 2022-04-10 18:10:43

  Od początku stycznia przebywam na L4 po operacji , i z tego co mówi lekarz zwolnienie będzie trwało w sumie około 150dni . Niestety miesiąc temu okazało się że moje biodro jest w tak tragicznym stanie , że muszę poddać się operacji założenia endoprotezy...lekarz wyznaczył termin na wrzesień . Jestem już po jednej operacji założenia endoprotezy i wiem że L4 w takim przypadku trwa nawet do pół roku . Oznacza to że sumując dni chorobowego w tym roku , może ich być około 270 z tym że przerwa między zwolnieniami będzie ponad 60 dni . Teraz moje pytanie , jak w moim przypadku będzie wyglądało wypłacanie zasiłku chorobowego ?

 • Mariusz 2022-04-09 01:10:31

  Witam mój były pracodawca napisał do mnie czy nie chce wrócić do pracy chociaż wiedział że jestem chory i na co ja ucieszyłem się i zgodziłem pracę zaczelem od 3.03.2022 wyjechałem do pracy i w pierwszą noc dostałem ataku epilepsji przyjechałem lekarz wypisał zwolnienie stopy podrapane do kości prawie. Dziś za to przyszło wypowiedzenie z dniem 31.03. 2022 więc ile ja z kodem E-06

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA