×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. 10 najczęściej zadawanych pytań

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 gru 2017 16:58

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Mamy odpowiedzi na 10 najczęściej kierowanych w związku z tym do resortu pracy pytań.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. 10 najczęściej zadawanych pytań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Do tej pory pracodawcy, którzy chcieli zatrudnić osobę z Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii czy Rosji, musieli złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia im pracy w Urzędzie Pracy.

• Od 1 stycznia 2018 będą mogli skorzystać z dwóch opcji zatrudnienia. Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie nowe przepisy. Nowe zasady m.in. wydłużają czas pracy Ukraińców o połowę (z 6 do 9 miesięcy). 

• Wraz z ogłoszeniem zmian w prawie do resortu pracy zaczęły napływać setki pytań. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na 10 z nich. 

*** 

Przypomnijmy, że od stycznia 2018 będzie obowiązywało nowe zezwolenie na pracę sezonową, które dotyczyć będzie jedynie kilku branż, głównie rolnictwa i turystyki. Za wydawanie tego dokumentu odpowiadać będzie starosta właściwy dla siedziby danej firmy. Zmiany wydłużają czas legalnego zatrudnienia cudzoziemca do prac sezonowych na 9 miesięcy w ciągu roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania. Oto część z nich. 

1. Czy w 2018 r. będzie można zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy najpierw na podstawie „starego” oświadczenia, a potem na podstawie zezwolenia na pracę sezonową?

Tak. Pracy w związku ze „starym” oświadczeniem dotyczy odrębny przepis art. 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r.

2. Jak liczyć termin rozpatrzenia sprawy – 30 dni (7 dni) od dnia złożenia kompletnego wniosku? 

Jeżeli pracodawca złożył wniosek niekompletny – niezawierający wszystkich wymaganych informacji lub załączników, organ prowadzący postępowanie powinien wezwać go do uzupełnienia braków formalnych zgodnie z art. 64 § 2 K.p.a., tj. wyznaczając termin nie krótszy niż 7 dni. Jeżeli braki zostały usunięte w wyznaczonym terminie, sprawę uważa się za wszczętą w dniu złożenia wniosku, z tym że do terminu nie wlicza się okresu oczekiwania na uzupełnienie braków (od dnia wezwania; art. 35 § 5 K.p.a.). Jeżeli braki zostały uzupełnione po terminie, a wniosek nie został jeszcze pozostawiony bez rozpoznania, sprawa ulega wszczęciu w dniu uzupełnienia wniosku i od tego dnia liczy się termin jej załatwienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. 10 najczęściej zadawanych pytań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA