×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiany w zasadach zwolnień pracowników sporym problemem dla pracodawców

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 5 sie 2019 10:57

W listopadzie wejdą w życie spore zmiany dla pracodawców. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła zmianę pozwalającą na to, że w wyroku przywracającym zwolnionego do pracy już sąd I instancji będzie mógł nakazać jego dalsze zatrudnienie.

Zmiany w zasadach zwolnień pracowników sporym problemem dla pracodawców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" takie rozwiązanie przewiduje mająca wejść w życie w listopadzie 2019 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Dokument został już podpisany przez prezydenta i czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zaznacza też, że ustawa ta nie była konsultowana w Radzie Dialogu Społecznego.

Dziennik wskazuje, że dzisiaj bezprawnie zwolnieni mogą wrócić do pracy dopiero po uprawomocnieniu wyroku sądu wyższej instancji. - Nowe przepisy mogą rzeczywiście wywołać kadrowy chaos w przedsiębiorstwach, zwłaszcza w przypadkach, gdy sąd II instancji uzna, że pracodawca jednak prawidłowo zwolnił pracownika. Zdaniem prawników, w takiej sytuacji firma będzie mogła domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa - czytamy w DGP.

Taka sytuacja wywoła cała lawinę nieścisłości. Jedna z nich dotyczy kwestii świadectw pracy. Ile ich trzeba będzie wydać pracownikowi jeśli sądy I i II instancji wydarzą rozbieżne orzeczenia? Kolejna tego jak podejść do pracowników szczególnie chronionych. - Kiedy trzeba będzie wypłacić im wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Przepisy nie wskazują, czy należy dokonać tego już w razie nałożenia obowiązku dalszego zatrudnienia, czy dopiero po prawomocnym wyroku wskazuje cytowana w DGP dr Magdalena Zwolińska, adwokat i partner w kancelarii NGL Legal.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w zasadach zwolnień pracowników sporym problemem dla pracodawców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA