Zmiany w ustawie o OFE zostały przyjęte z naruszeniem konstytucji?

- Analiza zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych wskazuje, że zostały one przyjęte przez Sejm z naruszeniem konstytucji - wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w ustawie o OFE zostały przyjęte z naruszeniem konstytucji?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2014 17:47


Jak wskazali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej, analiza prawna wykazała, iż przeszło 70 zmian wprowadzonych w systemie emerytalnym budzi wątpliwości konstytucyjne.

Eksperci Lewiatana w pierwszej kolejności prześwietlili prawidłowość przebiegu procesu legislacyjnego. Jak mówił mec. Tomasz Zalasiński, analiza ta prowadzi do wniosku, że ustawa została przyjęta przez Sejm z naruszeniem przepisów konstytucji, co stanowi samoistną przesłankę do postawienia tezy o niezgodności całej ustawy z konstytucją.

Jak podkreślił Zalasiński, wątpliwości budzi m.in. zgłoszenie przez posłów koalicji poprawki do projektu ustawy podczas drugiego czytania w Sejmie, która de facto była nowym projektem ustawy. Z tego powodu posłowie nie rozpatrzyli ponad tysiąca wcześniej zgłoszonych poprawek, co też - zdaniem autorów raportu - budzi wątpliwości.

"Gdyby dopuścić praktykę wnoszenia, jako poprawki w drugim czytaniu tekstu jednolitego ustawy, to w każdym (...) przypadku koalicja posiadająca aktualnie większość w Sejmie mogłaby, wnosząc taki projekt z dowolnymi poprawkami, a następnie przyjmując go w trzecim czytaniu, uczynić całość wcześniejszej debaty parlamentarnej bezprzedmiotową" - czytamy w podsumowaniu raportu. "Praktyka ta wymaga zanegowania z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawnego, roli parlamentu i posłów w procesie stanowienia prawa" - dodano.

Prawnicy ocenili też, że umorzenie 51,5 proc. wartości aktywów będących w portfelu OFE rodzi wątpliwości, co do zgodności z zasadami m.in.: państwa prawnego, zaufania obywateli do państwa, swobody działalności gospodarczej, czy konstytucyjnej ochrony prawa własności. Podobne zastrzeżenia mieli oni, co do tzw. suwaka bezpieczeństwa, czyli sukcesywnego przenoszenia środków z OFE do ZUS na 10 lat przed przejściem danej osoby na emeryturę.

Według Lewiatana niekonstytucyjne są też: zakaz reklamy funduszy emerytalnych oraz zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe.

Jak mówił podczas konferencji prof. Aleksander Chłopecki z Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego reforma systemu emerytalnego jest całkowicie odwracalna. Jak wskazał w swojej opinii, z prawnego i funkcjonalnego punktu widzenia możliwe jest pełne odwrócenie skutków utraty przez OFE obligacji emitowanych przez Skarb Państwa.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.