PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach. Skorzystają pracodawcy

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadza bardzo ważną zmianę, z której skorzystają przede wszystkim polscy pracodawcy - ocenił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jarosław Szajner. Przepisy, które mają usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, wejdą w życie 29 stycznia.

  • Autor: PAP/AKC
  • 19 sty 2022 9:28
Zmiany w ustawie o cudzoziemcach. Skorzystają pracodawcy
W ubiegłym roku urzędy wojewódzkie wydały o 30 proc. więcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt w Polsce w porównaniu do 2020 r. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, odnosząc się do zmian w przepisach, zaznaczył, że znowelizowana ustawa o cudzoziemcach zawiera szereg ułatwień dla obcokrajowców migrujących do Polski w celu podejmowania pracy.
  • Dodał, że przepisy wprowadzają uproszczenia dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.
  • Poszerzają także katalog okoliczności niewymagających zmiany tego zezwolenia.

"Ustawa wprowadza bardzo ważną zmianę, z której skorzystają przede wszystkim polscy pracodawcy, dotyczącą oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy z 6 do 24 miesięcy. Ta modyfikacja będzie niewątpliwie istotna dla obywateli Ukrainy, najliczniejszej grupy obcokrajowców na polskim rynku pracy. Podejmowanie pracy na podstawie wspomnianych oświadczeń jest najpopularniejszą ścieżką zatrudniania obcokrajowców w Polsce" - podkreślił szef UdSC Jarosław Szajner.

Zaznaczył, że nowela umożliwia ponadto specjalny, uproszczony tryb zakończenia postępowań o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które zostały rozpoczęte przed 1 stycznia 2021 r. i nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie ustawy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rozwiązanie to ma na celu sprawnie zakończyć toczące się postępowania i zniwelować większość zaległości, które powstały w ostatnich latach w związku z rosnącą liczbą prowadzonych spraw oraz pandemią COVID-19" - zaznaczył.

Szajner poinformował, że w ubiegłym roku urzędy wojewódzkie wydały o 30 proc. więcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt w porównaniu do 2020 r. "Liczę, że znowelizowane przepisy przyczynią się do dalszego usprawniania prowadzonych postępowań z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców - z korzyścią dla klientów urzędów, a przede wszystkim polskiej gospodarki" - zaznaczył.

Czytaj też: Polska krajem imigrantów? Zapytaliśmy 13 menedżerów, co nas czeka

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany w ustawie o cudzoziemcach. Skorzystają pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Krzysztof 2022-01-19 10:02:49

    Błąd w artykule dotyczący pracy sezonowej "Regulacja zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy." Zezwolenia sezonowe nie będą przedłużone do 24 m-cy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA