PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w specustawie pomocowej ułatwią delegowanie Ukraińców

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 29 cze 2022 8:18

Łatwiej będzie delegować pracowników z Ukrainy. W nowelizacji specustawy pomocowej znalazł się zapis, dzięki któremu pracownicy z Ukrainy unikną nieprzyjemnych konsekwencji wyjazdu z Polski na dłużej niż miesiąc. Obecnie wiązało się to z utratą uprawień, jakie otrzymywali na mocy specustawy.

Zmiany w specustawie pomocowej ułatwią delegowanie Ukraińców
Polska spośród krajów UE deleguje najwięcej pracowników. Co siódmy z nich to obywatel Ukrainy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
  • Polskie firmy realizujące zagraniczne kontrakty będą mogły swobodnie wysłać swoich ukraińskich pracowników do pracy na terenie innych państw Unii Europejskiej.
  • Umożliwi to zmiana w specustawie pomocowej, która czeka obecnie na podpis prezydenta. A Polska spośród krajów UE deleguje najwięcej pracowników. Co siódmy z nich to obywatel Ukrainy.
  • Zgodnie z dotychczasowymi przepisami obywatele Ukrainy objęci czasową ochroną w Polsce tracili swoje uprawnienia, gdy wyjechali z kraju na dłużej niż miesiąc.

W przegłosowanej przez Sejm i czekającej na podpis prezydenta poprawce do specustawy pomocowej znalazł się zapis umożliwiający obywatelom z Ukrainy dłuższy wyjazd za granicę. Do tej pory w takiej sytuacji tracili oni uprawnienia, jakie na mocy specustawy pomocowej gwarantuje im polski rząd, np. prawo do świadczenia 500 plus. 

- To bardzo dobra wiadomość dla obywateli Ukrainy, dla których dotąd dłuższy wyjazd służbowy mógł skończyć się utratą prawa legalnego pobytu w Polsce i wszystkich przysługującym im świadczeń - tłumaczy Stefan Schwarz, prezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy, think tanku specjalizującego się w zagadnieniach delegowania pracowników i swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska deleguje coraz więcej pracowników z Ukrainy

W jego opinii rozwiązanie otworzy nowe możliwości znalezienia legalnej i dobrze płatnej pracy dla uchodźców z Ukrainy, którzy wybrali Polskę jako miejsce swojego pobytu podczas wojny i są zainteresowani pracą w takich zawodach jak opiekunowie domowi osób starszych, kierowcy, czy budowlańcy.

fot. Unsplash
fot. Unsplash

Bowiem co roku polscy pracodawcy oddelegowują do pracy za granicą setki tysięcy pracowników (w zeszłym roku ZUS wystawił zaświadczenia A1 do 680 tys. oddelegowań). W zakresie tego typu działalności jesteśmy liderami w Unii Europejskiej. Z roku na rok rośnie liczba Ukraińców delegowanych z Polski – w 2021 r. było to blisko 14 proc. wszystkich oddelegowań.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w specustawie pomocowej ułatwią delegowanie Ukraińców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA