Zmiany w przepisach mają zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku pracy

Od dłuższego czasu nie było tak wielu znaczących zmian w Kodeksie pracy, jak te, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku. Część z nich dotyczyła czasu pracy i służyła elastycznemu jego kształtowaniu przez pracodawców i pracowników. W tym roku w życie weszła kolejna ustawa nowelizująca kodeks pracy w zakresie czasu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w przepisach mają zwiększyć konkurencyjność polskiego rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 mar 2014 22:38


Jednym z celów tych zmian ma być zwiększenie konkurencyjności polskiego rynku pracy. Zgodnie z nowelizacją będzie można w niedziele i święta świadczyć drogą elektroniczną usługi dla zagranicznego przedsiębiorcy, oddziału zagranicznego i przedstawicielstwa, których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W ten sposób pracę w niedziele i święta będą mogły wykonywać również osoby, których zadaniem jest zapewnianie świadczenia usług drogą elektroniczną. Aby skorzystać z tej możliwości, dni określone przez polskie przepisy jako niedziele i święta będą musiały być dniami roboczymi u odbiorcy usługi.

W zamian za pracę w te dni pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Wprowadzona zmiana ma służyć głównie pracodawcom świadczącym usługi transgraniczne, które ze względu na inny tydzień pracy oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce muszą być wykonywane tutaj w niedziele lub święta. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawcy będą mogli zrezygnować z pracy zmianowej. Z pewnością zmiana ta, choć na pozór niewielka, może spowodować szereg pytań o praktyczną stronę jej zastosowania, podobnie jak jest ze zmianami obowiązującymi od ubiegłego roku.

W ubiegłym roku pracownicy zyskali możliwość bardziej elastycznego kształtowania czasu pracy u danego pracodawcy. Tymczasem sami pracodawcy lub ich kadrowi mają nierzadko problem z pojawiającymi się pytaniami odnośnie nowych możliwości. Podobnie jest też z kwestiami dotyczącymi ułatwienia pracownikom łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Pracownicy są zadowoleni z wprowadzonych zmian, tyle że kadrowcy nierzadko muszą się zastanawiać, jak je zastosować w praktyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.