PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w prawie okiem specjalistów kadr i płac. Mnożą się trudności

  • Autor: AW
  • 26 cze 2017 17:46

Obniżenie wieku emerytalnego, oskładkowanie umów o dzieło, stawka godzinowa - ponad połowa kadrowców ankietowanych w badaniu „Sytuacja zawodowa specjalistów kadr i płac 2017” uznaje zmiany w prawie pracy oraz ustawach wpływających na zatrudnienie za niekorzystne.

Zmiany w prawie okiem specjalistów kadr i płac. Mnożą się trudności
Fachowcy często szukają informacji o nowych przepisach na własną rękę w mediach branżowych oraz w internetowych społecznościach zawodowych (fot.pixabay)
REKLAMA

• Negatywne oceny zmian w prawie związane są ze zwiększeniem liczby zadań, które kadrowcy są zobowiązani wykonać po zmianie przepisów.

• Niepewność prawa wpływa też na sytuację biznesową firm, które już odczuwają brak rąk do pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W codziennym życiu specjalistów HR ważną rolę odgrywa technologia wspierająca prace, dlatego tak ważne jest, aby systemy kadrowo-płacowe były na bieżąco automatycznie aktualizowane do zmieniających się przepisów.

 

Najwięcej kontrowersji wzbudził pomysł oskładkowania umów o dzieło. Aż 56 proc. respondentów uznało zmianę za niekorzystną, argumentując ocenę zwiększeniem kosztów pracodawcy, a nawet ograniczaniem praw twórców.

Zmiany w zakresie rozliczania kwoty wolnej od podatku uzależnionej od poziomu dochodów zostały uznane za niekorzystne w niemal 20 proc. przypadków.

Zmiany w ustawie emerytalnej włącznie z zapisami dotyczącymi ochrony przedemerytalnej 1/3 respondentów ocenia negatywnie, widząc w nich zagrożenie dla biznesu. Entuzjazmu nie budzą przepisy o powoływaniu do służby przygotowawczej i terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie przez zatrudnionych pracowników – 39 proc. respondentów ocenia tę zmianę negatywnie.

Podobne emocje budzi wśród 37 proc. ankietowanych wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i ewidencja czasu pracy zleceniobiorców. Konieczność dodatkowej kontroli zleceniobiorców jest identyfikowane jako biurokracja i dodatkowe obowiązki, które wpływają na podnoszenie kosztów pracy.

Niedoinformowanie i potrzeba wsparcia

Duży odsetek ankietowanych ocenia wszystkie zmiany w prawie neutralnie. Większość – aż 88 proc. – twierdzi, że jest przygotowana do zmian prawnych i działa zgodnie z przepisami. Stoi to w kontraście do poczucia pewności, bezpieczeństwa względem zmian prawnych, ponieważ 4 na 10 specjalistów ds. kadr i płac czuje się niedoinformowanych w zakresie tych zmian. Z tego względu fachowcy szukają informacji na własną rękę. Najczęściej w internecie: media branżowe – 74 proc. oraz internetowe społeczności zawodowe – 44 proc. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zmiany w prawie okiem specjalistów kadr i płac. Mnożą się trudności

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Xźz 2017-06-28 17:13:02

    Powyższy komentarz trafiony w punkt!

  • yxyxy 2017-06-27 19:46:09

    Już wielu specjalistów ds kard i płac myśli o rezygnacji z zawodu, jest coraz więcej obowiązków nakładanych przez prawo i papierów, a przepisy jak zwykle niejasne. Patrzy się na pracownika i jego prawa, a kadrowiec to jest murzyn na zakładzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA