Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa spółdzielczego; zniesiona zostanie możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

- Ustawa uchyla regulacje ustawy - Prawo spółdzielcze, dotyczące przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową.
- Członkowie spółdzielni pracy pragnący utworzyć spółkę, będą musieli przeprowadzić dwie całkowicie osobne procedury: jedną likwidującą spółdzielnię pracy i drugą zmierzającą do utworzenia spółki handlowej.
- Nowelizacja przewiduje ponadto możliwość dokończenia rozpoczętych już procesów przekształcenia spółdzielni pracy.
Jak wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, celem ustawy jest dostosowanie przepisów Prawa spółdzielczego do wymogów Konstytucji, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 czerwca 2015 r. i postanowienia Trybunału z 15 lipca 2015 r.
Poinformowano, że celem zakwestionowanych przez TK przepisów, zamieszczonych dotychczas w dziale "Przekształcenia spółdzielni pracy", dodanym ustawą z 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, było umożliwienie przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową. Dodane regulacje przewidywały, iż przekształcenia takiego dokonuje się w wieloetapowym procesie, rozpoczynającym się stosowną uchwałą walnego zgromadzenia członków spółdzielni, a kończącym się wpisem spółki przekształconej do rejestru i wykreśleniem z rejestru spółdzielni.
Trybunał w swoim wyroku uznał, że "ustawodawca powinien zagwarantować członkom spółdzielni nieuczestniczącym w spółce przekształcanej przynajmniej zwrot pełnej wartości ich "wkładu" w spółdzielnię pracy, czyli wpłaconego udziału członkowskiego i wkładów członkowskich, a także odpowiedniego udziału w wypracowanej nadwyżce bilansowej spółdzielni".
Zwrotowi, zdaniem TK, "powinno podlegać również wniesione wpisowe, albowiem przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę handlową, a zatem podmiot o zasadniczo odmiennym charakterze prawnym i gospodarczym, następuje wbrew woli tego członka spółdzielni". Według TK obecnie obowiązujące Prawo spółdzielcze, po noweli z 2011 roku, tego wszystkiego nie gwarantowało.

KOMENTARZE (0)