PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w pracy diagnosty laboratoryjnego. Nowe przepisy

  • Autor: PAP/JP
  • 15 wrz 2022 14:30

Poprawkę dotyczącą terminu spełnienia wymogów, do których wypełnienia będą zobowiązani kierownicy laboratoriów zarekomendowała w czwartek sejmowa Komisja Zdrowia do projektu noweli ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt dotyczy m.in. pracy diagnosty laboratoryjnego.

Zmiany w pracy diagnosty laboratoryjnego. Nowe przepisy
W myśl tej poprawki kierownik laboratorium będzie musiał spełnić wymóg posiadania tytułu specjalisty w co najmniej jednej dziedzinie specjalizacji zgodnej z profilem laboratorium (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie rozpatrywali 10 poprawek do rządowego projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej.
  • Komisja przychyliła się do jednej poprawki zaprezentowanej przez Elżbietę Gelert (Koalicja Obywatelska). W myśl tej poprawki kierownik laboratorium będzie musiał spełnić wymóg posiadania tytułu specjalisty w co najmniej jednej dziedzinie specjalizacji zgodnej z profilem laboratorium do 31 grudnia 2028 r. W pierwotnym kształcie nie było terminu.
  • Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki Lewicy. Dotyczyły one m.in. możliwości udzielania diagnostom uprawnień w zakresie udzielania porady diagnostycznej pacjentom oraz możliwości udziału diagnostów w zespołach diagnostyczno-terapeutycznych i konsultacyjnych.

Przepadły też poprawki PiS. "Wykraczają one poza przedmiot uregulowania +medycyna laboratoryjna+, ponieważ one dotyczą zupełnie innego zagadnienia, a mianowicie utworzenia, przekształcenia samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna" - stwierdziła przedstawicielka biura legislacyjnego. Dodała, że komisja może się spotkać z zarzutem naruszenia procedury trzech czytań.

W myśl tych poprawek m.in. utworzenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna, wymagać będzie uprzedniej zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz ministra właściwego do spraw zdrowia. Również likwidacja samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna, wymagać będzie uprzedniej zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz ministra właściwego do spraw zdrowia. Kolejna poprawka zakłada, że w przypadku gdy podmiotem tworzącym dla przynajmniej jednego z łączących się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest uczelnia medyczna, na połączenie będzie wymagana uprzednia zgoda ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz ministra właściwego do spraw zdrowia

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w pracy diagnosty laboratoryjnego. Nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA