PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w pomocy dla obywateli Ukrainy uderzą w przedsiębiorców

 • KDS
 • 7 lis 2022 21:16

Konfederacja Lewiatan wskazuje na błędy w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zaznacza też, że nie został on skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi.

Zmiany w pomocy dla obywateli Ukrainy uderzą w przedsiębiorców
Nadchodzą zmiany w zasadach zatrudniania Ukraińców uciekających przed wojną (fot. Unsplash/Karollyne, Hubert Ewodlttoclq)
REKLAMA
 • Szczegóły projektu tzw. ustawy pomocowej opracowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 • Dokument zawiera szereg zmian odnoszących się nie tylko do niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy, ale również do cudzoziemców, którzy zostali objęci zmianami przepisów wprowadzonymi przepisami covidowymi.
 • Jak podkreśla Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan, wiele proponowanych rozwiązań będzie miało wpływ na przedsiębiorców zatrudniających obywateli Ukrainy.

Wśród proponowanych w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rozwiązań znalazły się m.in. nałożenie na obywateli Ukrainy obowiązku uzyskania numeru PESEL w ciągu 30 dni, usankcjonowanie na poziomie ustawowym dokumentu elektronicznego dostępnego w aplikacji Diia.pl jako dokumentu pobytowego, współfinansowanie przez Ukraińców kosztów zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, umożliwienie organom realizującym świadczenia rodzinne weryfikacji historii przekraczania granicy.

Przepisy jednej ustawy kolidują z zapisami drugiej ustawy

Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan, zaznacza, że wiele z zapisanych w projekcie rozwiązań będzie miało wpływ na przedsiębiorców zatrudniających obywateli Ukrainy.

- Dobrze, że wciąż będą oni mogli korzystać z regulacji wynikającej z konfliktu na terytorium tego kraju. Przepisy odnoszą się nie tylko do obywateli Ukrainy. Wprowadzają również istotne zmiany dla cudzoziemców, których legalny pobyt na terytorium Polski został wydłużony na mocy szczególnych rozwiązań w związku z pandemią COVID-19 – mówi Nadia Kurtieva.

Czytaj więcej: Ukraińcy będą mogli dłużej pozostać w krajach UE. To szansa dla polskiego rynku pracy

Jak dodaje, stan zagrożenia epidemiologicznego wciąż obowiązuje, natomiast zgodnie z projektem ustawy cudzoziemcy, których dokumenty pobytowe straciły ważność w okresie pandemii będą musieli zadbać o ich przedłużenie bądź opuścić Polskę i to w najbliższym czasie. Z uzasadnienia ustawy wynika, że ma ona wejść w życie przed 24 listopada.

- Natomiast cudzoziemcy przebywający w Polsce mimo braku ważnych dokumentów pobytowych będą musieli dopełnić niezbędnych formalności w okresie 30 dni od tej daty. Spowoduje to znaczne utrudnienia dla cudzoziemców, pracodawców ich zatrudniających, jak również urzędów, do których wpłyną liczne wnioski o zezwolenia na pobyt. Należałoby zatem najpierw oszacować liczbę cudzoziemców korzystających ze szczególnych rozwiązań tzw. specustawy covidowej. W związku z tym firmy postulują wykreślenie tego przepisu z projektu ustawy bądź wydłużenie terminu jego wejścia w życie, np. do 180 dni - wskazuje.

Nowe obowiązki dla obywateli Ukrainy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zmiany w pomocy dla obywateli Ukrainy uderzą w przedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tom 2022-11-09 11:50:13

  serwis racoongo com jest absolutnie bezpłatny, wyszukiwanie po ż yczki zajmuje 15 minut też bardzo się spodobało że wszystko jest lekko aby znaleźć po ż yczkę, wszystko jest super

 • JK 2022-11-08 09:24:24

  coś tu bredzą o nr PESEL. Przecież PESEL jest potrzebny do rozliczenia podatków i bez niego pracodawca będzie miał kłopot z pracownikiem... nie ma PESEL = nie ma zatrudnienia

 • fff 2022-11-08 08:35:30

  Ciekawe co zrobimy z tą pomocą, gdy USA już dogada się z Rosją? Chcę zobaczyć władze Polski, które tyle zainwestowały w pomoc Ukrainie i zostaną z ręką w nocniku. Ciekawe, czy będzie "Polacy nic się nie stało". Niestety ta radość to również smutek, gdyż to będzie również mój problem jako obywatela tego kraju. Oczywiście słaba Rosja i Ukraina jest w naszym interesie, ale wydaje mi się, że za bardzo się właczyliśmy. Niemcy, których tak ubóstwiają Ukraińcy niewiele się chyba dołożyli do tego interesu z wiadomych powodów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA