PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Sejm uchwalił nowelę ustawy Kodeks spółek handlowych, do której dodano zmiany z zakresu Polskiego Ładu. Przyjęte poprawki dotyczą m.in. wprowadzenia definicji podstawy wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uwzględnienia tzw. różnic remanentowych.

  • Autor: PAP/AT
  • 9 lut 2022 21:48
Zmiany w Kodeksie spółek handlowych
Sejm uchwalił nowelę ustawy Kodeks spółek handlowych, do której dodano zmiany dot. Polskiego Ładu (fot. sejm.gov.pl/Aleksander Zieliński)
REKLAMA
  • Poprawki zakładają, że roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dochód z działalności ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
  • Kolejna z poprawek przewiduje, że przy ustalaniu przez przedsiębiorców dochodu dla celów składki zdrowotnej będą uwzględniane tzw. różnice remanentowe.
  • Ponadto, dochód do obliczenia składki nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Nowelizacja ustawy Kodeks spółek handlowych ma m.in. wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe.

Zgłoszone przez klub PiS w trakcie drugiego czytania poprawki przewidują zmiany w innych ustawach, w tym z zakresu Polskiego Ładu. Najważniejsze z nich modyfikują zasady ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 245 posłów, przeciw 208, wstrzymało się trzech.

Poprawki dotyczące Polskiego Ładu zakładają, że roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA