Pojęcie telepracy zniknie z kodeksu pracy, a zastąpią je regulacje dotyczące pracy zdalnej - zapowiada wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Według niego praca zdalna miałaby być stosowana w porozumieniu z zatrudnionymi, a pracodawca zlecałby ją tylko w wyjątkowych okolicznościach.

- Wstępna wersja projektu zmian w kodeksie pracy, zawierająca nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej jest gotowa - resort zamierza przekazać ją partnerom społecznym.
- Zgodnie z projektem praca zdalna miałaby zastąpić przepisy kodeksu pracy dotyczące telepracy.
- Projekt ma ponadto uelastycznić zasady świadczenia pracy na odległość.
Konieczność zmian w Kodeksie pracy i uregulowania pracy zdalnej kodeksowymi przepisami wiceminister Szwed zapowiadał na łamach serwisu PulsHR.pl.
– Przepisy dotyczące pracy zdalnej wprowadziliśmy w tarczy antykryzysowej 4.0. Musimy je także przenieść na stały grunt. Nie jest to jednak prosty zapis. Mamy wiele zagrożeń - m.in. związanych z ochroną danych osobowych czy prywatności – wskazywał.
Czytaj więcej: Stanisław Szwed: Pracę zdalną trzeba uregulować kodeksowymi przepisami
Jak zapowiadał wiceminister podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, projekt nowych regulacji miał być gotowy w połowie września.
- Myślę, że pierwszy projekt pojawi się w połowie września. Wtedy trafi do Rady Dialogu Społecznego - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Szwed.
Zobacz zapis całej rozmowy:
Teraz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślił, że wstępna wersja projektu zmian w kodeksie pracy, zawierająca nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej jest gotowa - resort zamierza przekazać ją partnerom społecznym.
"Najbliższe spotkanie zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego ma się odbyć 29 września. Przypomnijmy też, że wydłużyliśmy możliwość stosowania pracy zdalnej na podstawie specustawy covidowej. W tym trybie można z niej korzystać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i trzech miesięcy od momentu ich odwołania" - powiedział Szwed.

KOMENTARZE (0)