PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zmiany w kodeksie pracy. Będą nowe urlopy

Rząd wprowadza ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Najważniejsze to dwa nowe urlopy – łącznie na siedem dni. Ale trzeba będzie spełnić pewne warunki, by otrzymać dodatkowe dni wolne.

  • Autor: PAP/AH
  • 8 lut 2022 7:47
Zmiany w kodeksie pracy. Będą nowe urlopy
W propozycji zmian w kodeksie pracy pojawiły się m.in. dwa nowe urlopy – łącznie na siedem dni
REKLAMA

Doniesienia o planowanych zmianach w Kodeksie pracy pojawiają się od dłuższego czasu. Czytaj więcej: Dodatkowy urlop i elastyczny czas pracy. Będą zmiany w Kodeksie Pracy

Nowelizacja ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania dotyczące zatrudnienia i rodzicielstw. O tym, co konkretnie się zmieni, które zapisy budzą największe kontrowersje, pisaliśmy więcej tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Teraz "Gazeta Wyborcza" informuje, że wśród najważniejszych zmian w kodeksie pojawił się nowy urlop zwany opiekuńczym.

"Będzie to dodatkowe pięć dni wolnego w roku. Urlop będzie przysługiwał na "zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka)". W dokumencie rządowym czytamy także, że wolne będzie można wziąć też na osobę "pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych" - pisze "GW".

Dziennik zwraca też uwagę, że choć "urlop opiekuńczy polski rząd wprowadza na podstawie dyrektywy unijnej, to nie do końca chce się dostosować do unijnych zaleceń". "Dyrektywa zachęca poszczególne rządy do wprowadzenia płatnego urlopu opiekuńczego. Tymczasem polski rząd postanowił, że nowy urlop opiekuńczy będzie bezpłatny" - stwierdza.

Według "GW" to nie koniec mian. "Jak czytamy w rządowym dokumencie, będzie wprowadzone też "zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem". Takie wolne będzie można wziąć na dwa dni albo na 16 godz. Za ten czas będziemy mieli prawo do 50proc. wynagrodzenia. Taki urlop będzie można też wziąć, gdy zachoruje lub ulegnie wypadkowi najbliższa rodzina (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka), ale też osoba pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym. Skąd rozróżnienie na dwa dni albo na 16 godz. Otóż nie każdy pracuje na dniówki. Część z pracowników rozlicza się z pracodawcami w systemie godzinowym" - wyjaśnia "GW".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany w kodeksie pracy. Będą nowe urlopy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • tomek 2022-02-09 09:33:13

    Ciekawe czemu bezplatne 5 dni? i zamienili 16 godzin z 100% na 50%

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA