Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PPE, IKE i IKZE. Zmiany w ustawie dotyczą m.in. warunków uczestnictwa w PPE. Zrezygnowano z tzw. zakazu fakultatywnego, polegającego na ograniczeniu wnoszenia składki dodatkowej do programu.

- Celem noweli jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych przez pracodawców. W ustawie wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego.
- Uatrakcyjniono też warunki uczestnictwa w PPE, jeśli chodzi o wnoszenie przez uczestnika składki dodatkowej.
- Regulacja przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki także z innych źródeł niż wynagrodzenie uczestnika PPE.
Poprawki Senatu rozpatrzyły na wspólnym posiedzeniu sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. Wszystkie trzy senackie poprawki zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisje.
Celem noweli jest wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych przez pracodawców. W ustawie wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego.
Uatrakcyjniono też warunki uczestnictwa w PPE, jeśli chodzi o wnoszenie przez uczestnika składki dodatkowej (dobrowolnej).
Regulacja przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki także z innych źródeł niż wynagrodzenie uczestnika PPE.
Wobec zmniejszenia obowiązków administracyjnych dla pracodawców, wprowadzono obowiązek przekazania Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) jedynie oświadczenia dotyczącego liczby zatrudnionych uczestników PPE oraz liczby pracowników zatrudnionych (dwukrotnie w ciągu roku). PFR będzie przekazywał te informacje do Komisji Nadzoru Finansowego.

KOMENTARZE (0)