PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czas pracy maszynistów na cenzurowanym. "To rozwiązania sprzeczne z charakterem pracy"

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 23 gru 2020 20:00

Przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury propozycje zmian w Ustawie o czasie pracy maszynistów zebrały krytyczne oceny w środowisku. - Poprzez forsowane przepisy efektywny czas pracy maszynisty zostałby znacząco skrócony, co podniesie koszty funkcjonowania całego systemu i obniży konkurencyjność kolei - komentuje Marita Szustak, prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego.

Czas pracy maszynistów na cenzurowanym. "To rozwiązania sprzeczne z charakterem pracy"
Według danych UTK na koniec drugiego kwartału 2019 r. ponad 18 tys. osób miało w Polsce uprawnienia do prowadzenia pojazdu kolejowego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Toczy się gra o kształt Ustawy o czasie pracy maszynisty. 
  • Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt budzi w środowisku sporo negatywnych emocji. 
  • Zdaniem ekspertów, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zaburzą funkcjonowanie rynku transportu kolejowego w Polsce. Tym bardziej, że w tym zawodzie widoczna jest luka pokoleniowa.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, planowane rozwiązania mają wyeliminować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego wynikające z naruszania przez maszynistów limitów czasu pracy oraz wymaganego okresu odpoczynku między służbami oraz wyeliminować nieprawidłowości wynikające ze zróżnicowania standardów odnoszących się do warunków pracy maszynistów u poszczególnych przewoźników kolejowych działających w Polsce.

MI przytacza dane Państwowej Inspekcji Pracy z kontroli w 2013 i 2016 roku. Okazało się wtedy, że w trakcie badania czasu pracy maszynistów w macierzystym zakładzie pracy i drugich firmach, z którymi wielu z nich współpracuje, w 2016 r. stwierdzono 53 przypadki świadczenia pracy w czasie korzystania z odpoczynku udzielonego przez pracodawcę, w 2013 r. stwierdzono aż 528 takich przypadków. W 2016 roku inspektorzy PIP wyłapali również 35 przypadków świadczenia pracy w czasie korzystania z urlopu udzielonego przez pracodawcę, w 2013 r. miały miejsce 137 takie sytuacje. Dodatkowo w 2016 roku inspekcja stwierdziła 4 przypadki świadczenia pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności w macierzystym zakładzie pracy, a w 2013 roku wyłapali 21 takich sytuacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmiany w ustawie o czasie pracy maszynistów

Zgodnie z projektem MI, czas pracy maszynistów zatrudnionych na podstawie stosunku pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 2 miesiące. Dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę – w ramach systemu równoważnego czasu pracy. Jednak liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas pracy maszynistów na cenzurowanym. "To rozwiązania sprzeczne z charakterem pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA