×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiana wysokości diety krajowej. Jak rozliczyć pracownika?

  • km
  • 20 lip 2022 20:00

38 złotych – tyle od 28 lipca wynosić będzie stawka diety przysługującej pracownikowi w czasie służbowej podroży krajowej. Jak rozliczyć pracowników, których delegacja rozpocznie się przed, a zakończy po tym terminie? Co z rozliczaniem noclegów?

Zmiana wysokości diety krajowej. Jak rozliczyć pracownika?
38 za dobę podróży – tyle wynosić będzie dieta w czasie podróży krajowej od 28 lipca (fot. Mitchell Luo/Unsplash)
REKLAMA
  • Rozporządzenie z 13 lipca 2022 r. podwyższa wysokość stawki diety do 38 złotych. Zmianie ulegają także ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej oraz ryczałt za nocleg.
  • W przypadku pracowników, którzy swoją podróż służbową rozpoczęli w czasie trwania dotychczasowych przepisów, czyli przed 28 lipca, a jednocześnie kontynuowali ją w okresie po 28 lipca, rozliczenie podróży służbowej będzie odbywało się za pomocą dwóch stawek.
  • Na takich samych zasad będzie odbywało się rozliczanie ryczałtu za nocleg. 

Jeszcze przez kilka dni obowiązuje wprowadzona w 2013 roku stawka diety przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju. Do tej pory jest to 30 złotych.

Nowa stawka delegacji za podróże służbowe

Od 28 lipca, zgodnie z rozporządzeniem ministra rodziny i polityki społecznej, stawka diety wzrośnie o 8 złotych i będzie wynosić 38 złotych.

Podwyższenie stawki diety oznacza także, że od 28 lipca zmianie ulegają stawki ryczałtu za nocleg i ryczałtu za na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej:

- ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej, 20 proc. stawki diety – wynosi 7,60 zł (było 6 zł),

- ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc. diety – wynosi 57 zł (było 45 zł).

Ryczałt za nocleg przysługuje w momencie, w którym pracodawca nie zapewni noclegu pracownikowi, a pracownik nie przedstawi rachunków za nocleg.

Jeśli rachunki przedstawi, wówczas zwrot kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową, niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 760 zł (było 600 zł).

Zwrot kosztów za nocleg nie nastąpi, jeśli pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość powrotu do miejsca stałego lub czasowego pobytu.

Przeczytaj: Nie tylko urlop wypoczynkowy. Kto, jak długo i z jakiej okazji odpocznie od pracy?

Dieta krajowa przed i po wprowadzeniu podwyżki

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań związanych ze zmianą, jest sytuacja, w której pracownik rozpoczyna delegację 27 lipca (przy stawce 30 złotych), a kończy ją 29 lipca (przy stawce 38 złotych).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiana wysokości diety krajowej. Jak rozliczyć pracownika?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA