PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zmęczony jak zapracowany rodzic. Nadchodzą ułatwienia i zmiany w przepisach

  • jk
  • 22 paź 2022 0:01

W sobotę 22 października obchodzimy Dzień Praw Rodziny. Warto sobie z tej okazji przypomnieć, na jakie przywileje mogą liczyć pracujący rodzice, a także, jakie mają potrzeby.

Zmęczony jak zapracowany rodzic. Nadchodzą ułatwienia i zmiany w przepisach
Pracodawcy nie zapominają o pracownikach, którzy mają dzieci. Wychodzą naprzeciw im potrzebom (Fot. Jessica Rockowitz/Unsplash)
REKLAMA
  • Aktywni zawodowo rodzice szczególnie cenią sobie możliwości dopasowania dnia pracy do codziennych obowiązków, ze względu na nieprzewidziane często okoliczności związane z opieką nad dziećmi.
  • Również przepisy, które niebawem mają wejść w życie uwzględniają potrzeby rodziców. Podczas prac nad dyrektywą unijną w szczególności wzięto pod lupę problemy zawodowe młodych matek, z jakimi często muszą borykać się po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego.
  • Z kolei projekt ustawy o aktywności zawodowej, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma wprowadzić dodatki dla firm, które pomogą rodzicom powrócić na rynek pracy.

Dzień Praw Rodziny obchodzimy 22 października. Został on ustanowiony przez Sejm 21 października 2016 r.

- Sejm RP uznając, że fundament bytu i rozwoju Państwa Polskiego stanowi rodzina, zachęca wszystkich obywateli, instytucje oraz władze do stałej troski o prawa rodzin. Jednocześnie Sejm RP wzywa wszystkie rodziny do komplementarnego wypełniania ich zadań oraz obrony i umacniania należnych im praw – czytamy w uchwale ustanawiającej to święto. 

Pracodawcy rozumieją potrzeby pracujących rodziców

Pracodawcy nie zapominają o pracownikach, którzy mają dzieci. Wychodzą naprzeciw im potrzebom. Jakim? Aktywni zawodowo rodzice szczególnie cenią sobie możliwości dopasowania dnia pracy do codziennych obowiązków, ze względu na nieprzewidziane często okoliczności związane z opieką nad dziećmi.

Jak pokazuje raport ManpowerGroup „Czego pragną pracownicy”, w czołówce najważniejszych oczekiwań, wskazanych przez respondentów będących rodzicami znalazły się: więcej czasu spędzanego z rodziną, przyjaciółmi (19 proc.) oraz przeznaczonego na odpoczynek i regenerację (14 proc.), a także krótszy czas dojazdu do pracy oraz bardziej produktywny dzień (13 proc.).

- Moment, w którym pracownik zostaje rodzicem, często w znaczący sposób wpływa na jego motywację, chęć do pracy i rozwoju, a także potrzebę zrozumienia oraz elastyczności ze strony pracodawcy, zarówno w aspekcie godzin pracy jak i jej sposobu. Niektóre organizacje mając na względzie dobro zapracowanych rodziców pomagają im w trudzie łączenia „dwóch etatów”, tworząc w swojej przestrzeni specjalne miejsca dedykowane najmłodszym - wyjaśnia Piotr Zygmunt, lider linii biznesowej RPO w ManpowerGroup.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmęczony jak zapracowany rodzic. Nadchodzą ułatwienia i zmiany w przepisach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lkj 2022-10-22 11:45:57

    Ok, ale rodzina to nie tylko dzieci. To także starzy lub chorzy rodzice/ dziadkowie/ inni członkowie rodziny z którymi jesteśmy z jakiegoś powodu b. związani i którym trzeba zapewnić opiekę. Trzeba też ludziom dać szansę (czas) na złożenie rodziny. Rządzący się czasem dziwią że dzieci nie ma. Ale jak tu te dzieci robić, nie mówiąc o poznaniu partnera, jak część pracowników jest cały czas w pracy lub w drodze do pracy? Dlatego ta elastyczność w wykonywaniu pracy powinna się należeć wszystkim, którzy pracują na stanowiskach gdzie to możliwe. Świat byłby lepszy a ludzie zdrowsi (fizycznie i psychicznie)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA