×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmęczony jak zapracowany rodzic. Co zawiera unijna dyrektywa work-life balance?

  • KDS
  • 19 sie 2022 8:08

Dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowe dni wolne dla pracowników załatwiających "sprawy rodzinne", większa elastyczność w ustalaniu dni i godzin pracy dla rodziców - to jedne z wieku zmian, jakie wprowadzają do polskiego prawa unijne dyrektywy. Miały one wejść w życie z początkiem sierpnia, jednak polski rząd nie zdążył z ich opracowywaniem. Najnowsze informacje mówią, że zaczną obowiązywać wraz z 2023 rokiem.

Zmęczony jak zapracowany rodzic. Co zawiera unijna dyrektywa work-life balance?
Work-life balance jest koncepcją, której początek powstania przypada na przełom lat 70. i 80. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według badań OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polacy zajmują wysokie 7. miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych nacji (na 35 badanych krajów). 
  • Szacuje się, że średni czas pracy Polaka w ciągu roku osiąga wartość 1928 godzin! Z perspektywy współczesnej idei work-life balance – taki wynik nie zachwyca.
  • Unijne przepisy, które do polskiego prawa ma zaimplementować rząd, zakładają m.in. dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowe dni wolne dla pracowników załatwiających "sprawy rodzinne", większą elastyczność w ustalaniu dni i godzin pracy dla rodziców.

Work-life balance jest koncepcją, której początek powstania przypada na przełom lat 70. i 80. W tym okresie w Wielkiej Brytanii przepracowane społeczeństwo zaczęło zgłaszać problemy z brakiem harmonijnego połączenia życia prywatnego i zawodowego. Granica między tymi dwiema ważnymi sferami zaczęła się zacierać.

Okazało się, że liczba przepracowanych godzin wcale nie wpływała na rentowność firm. Wydajność zmęczonych pracowników spadała równolegle do ich kreatywności i zaangażowania. To właśnie w tym czasie zaczęła pączkować idea filozofii work-life balance.

Czym jest work-life balance

Work-life balance jest stanem, w którym człowiek osiąga równowagę między pracą zawodową i życiem prywatnym. W ciągu dnia znajduje czas na rozwój swojej kariery, ale również na odpoczynek, realizację hobby, życie towarzyskie i rodzinne. Co najważniejsze – definicja WLB nie jest określana miarą godzin pracy, a raczej subiektywnym odczuciem pracownika.

Czytaj więcej: Polska branża automotive zrobiła skok w przyszłość. Trudniej przez to o pracowników

Chociaż wiele nowoczesnych korporacji bardzo poważnie podchodzi do idei work-life balance i pracownicy mogą swobodnie decydować o swoim dniu pracy, pozostaje ona domeną zawodów kreatywnych.

WLB w Polsce

Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie również w Polsce. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję Kodeksu Pracy, który będzie uwzględniał modyfikację przepisów wynikających z dwóch unijnych dyrektyw Rady Europejskiej. Prace nad nią rozpoczęły się już w 2017 roku – teraz nadeszła kolej na wprowadzenie regulacji w życie. Termin minął w sierpniu, jednak polski rząd nadal pracuje nad szczegółami nowelizacji przepisów. Mają one wejść w życie wraz z nowym rokiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmęczony jak zapracowany rodzic. Co zawiera unijna dyrektywa work-life balance?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Anna 2022-09-08 07:47:34

    Ciekawe jak to sie będzie miało do pracy asystentek stomatologicznych, w większości gabinetow praca po 12h i kanapka z doskoku albo i to nie, grafik wygląda tak, że nie na tych samych godzin pracy (zmian) w poszczególnych tygodniach. Wszystko podporządkowane pod grafik, zero możliwości zapisów na inne zajęcia po pracy. Bez kartki nie jest się w stanie zapamiętać dyżurów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA