PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze

  • Autor: PAP/AH
  • 18 lip 2022 15:50

Obywatele Ukrainy, a także Białorusi i Rosji przebywający w Polsce będą mogli składać wnioski o Kartę Polaka i odbierać ją w 16 urzędach wojewódzkich w Polsce, MSZ przygotowało specjalne rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w poniedziałek resort.

Złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze
Wniosek o Kartę Polaka będzie można złożyć w każdym urzędzie wojewódzki
REKLAMA
  • Dzięki przyjętym przez Radę Ministrów przepisom, które wejdą w życie w ciągu najbliższych tygodni, złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze.
  • Obywatele Ukrainy podlegający przepisom ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka będą mogli złożyć wniosek w każdym urzędzie wojewódzkim, zgodnie z miejscem ich pobytu w Polsce, a nie tak jak we wcześniej obowiązujących przepisach - jedynie w konsulatach RP poza granicami naszego kraju.
  • Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Posiadaczowi Karty przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o Karcie Polaka, uchwalonej we wrześniu 2007 roku.

Jak podało MSZ w komunikacie, złożenie wniosku i odebranie Karty Polaka w urzędach wojewódzkich w Polsce będzie możliwie "w ciągu nadchodzących tygodni".

Resort wyjaśnił, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie konsulaty w tym kraju zabezpieczyły posiadane Karty Polaka i przesłały je do MSZ w Warszawie. "Tu dokumenty te są sukcesywnie wydawane zainteresowanym, którzy się po nie zgłoszą" - podkreśla resort.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

MSZ poinformowało również, że przygotowało rozporządzenie mające zapewnić obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce możliwość złożenia wniosku o Kartę Polaka bez konieczności wyjazdu na Ukrainę.

"Dzięki przyjętym przez Radę Ministrów przepisom, które wejdą w życie w ciągu najbliższych tygodni, złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze - obywatele Ukrainy podlegający przepisom ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka będą mogli złożyć wniosek w każdym urzędzie wojewódzkim, zgodnie z miejscem ich pobytu w Polsce, a nie tak jak we wcześniej obowiązujących przepisach - jedynie w konsulatach RP poza granicami naszego kraju" - głosi komunikat MSZ.

Podkreślono, że dzięki temu spełniony będzie ustawowy obowiązek umożliwienia uprawnionym osobom złożenia wniosku o Kartę Polaka mimo zawieszenia działalności większości konsulatów polskich na Ukrainie z uwagi na rosyjską inwazję.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA