PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w Holandii: Zmiana rozliczeń podatkowych odbije się na kieszeni Polaków

  • Autor: jm
  • 18 sty 2016 15:23

• Zmieniają się przepisy skarbowe w Holandii. Polaków będą obowiązywać nowe zasady.
• Trudniej będzie się ubiegać o zwrot nadpłaconych podatków. Te mogą być też niższe.
• W Holandii pracuje ponad 100 tys. osób z Polski.

Praca w Holandii: Zmiana rozliczeń podatkowych odbije się na kieszeni Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Holenderski urząd skarbowy wprowadza ważną zmianę w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej. Modyfikacje przepisów wyraźnie skomplikują procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconych podatków m. in. dla ponad 100 tys. pracujących tam Polaków. Od tej pory będą oni musieli wykazać przed tamtejszym urzędem także swoje dochody osiągnięte poza Holandią.

Rozliczenie za pracę w Holandii

Według nowych zasad, prawo do traktowania jako rezydent podatkowy będzie przysługiwało pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90 proc. swoich przychodów na terenie Holandii. Uzyskanie takiego statusu jest bardzo istotne, ponieważ gwarantuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Ponadto Polska nie wprowadziła nowelizacji ustawy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, co dodatkowo utrudni proces rozliczenia za pracę w Holandii.

Od 2016 roku staranie się o zwrot nadpłaconego podatku w Holandii będzie wiązało się z większą ilością formalności. Według wyliczeń firmy Euro-Tax.pl około 15 proc. naszych rodaków pracujących w Holandii uzyskuje ponad 10 proc. przychodów w innym kraju – głównie w Polsce. W tej grupie osób, zwroty podatku mogą okazać się nieco niższe niż przed wprowadzeniem zmian.

- Wprowadzenie zmian w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej oznaczać będzie potrzebę udokumentowania przychodów osiągniętych poza Holandią. Modyfikacja przepisów dotyczy także osób, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko w Holandii. One również będą musiały wykazać brak dochodów w Polsce na tych samych zasadach. W tym celu będzie trzeba zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie ich braku na specjalnym druku, który obecnie jest przygotowywany i uzgadniany pomiędzy Belastingdienst a Ministerstwem Finansów. Warunkiem uzyskania powyższego dokumentu jest konieczność złożenia w polskim urzędzie skarbowym deklaracji rocznej PIT wraz z załącznikiem PIT ZG ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii – mówi Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl.

32 mln zł powinno trafić do kieszeni Polaków

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polska nie wprowadziła nowelizacji ustawy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, mającej na celu wprowadzenie korzystnej metody wyłączenia z progresją.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w Holandii: Zmiana rozliczeń podatkowych odbije się na kieszeni Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA