Zjednoczona Lewica proponuje krótszy czas pracy i wyższą płacę minimalną

Leszek Miller, szef SLD i Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu postulują skrócenie czasu pracy do 37 godz. tygodniowo, podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł i 0 proc. PIT dla najmniej zarabiających.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zjednoczona Lewica proponuje krótszy czas pracy i wyższą płacę minimalną

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 wrz 2015 10:29


Leszek Miller podkreślał na konferencji prasowej Zjednoczonej Lewicy - w której skład wchodzą SLD, TR, PPS, UP i Zieloni - że Polska nadal ma jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia, jedne z najniższych wynagrodzeń i że Polacy nadal pracują najwięcej godzin w tygodniu w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

- Jesteśmy krajem, który niestety konkuruje z innymi przede wszystkim z uwagi na tanią siłę roboczą. Przyciągamy wielu inwestorów, ale takich, którzy poszukują prostej pracy i nisko opłacanych pracowników z wysokimi kwalifikacjami - mówił lider SLD.

Jak zaznaczył, Polsce jest zatem potrzebny zasadniczy przełom, odwrócenie tych niekorzystnych tendencji.

- Musimy wybrać, czy chcemy mieć taką strukturę produkcji, jak Bangladesz, czy taką jak Niemcy, Francja, czy Wielka Brytania, czy chcemy być państwem rozwiniętym czy rozwijającym się - stwierdził Miller.

Jego zdaniem rynek utrwalił już strukturę naszej gospodarki - dużo pracować i mało zarabiać.

- Można to zmienić poprzez interwencję państwa - podkreślił.

Inna struktura gospodarki

Aby przełamać te tendencje i wymusić inną strukturę polskiej gospodarki, Zjednoczona Lewica proponuje po pierwsze skrócenie tygodniowego czasu pracy do 37 godz. (z 40 godz.), bo - jak wyjaśniał Miller - taka jest średnia w UE.

Szef SLD podkreślał, że potrzebna jest rygorystyczna ewidencja czasu pracy oraz skończenie z bezpłatnymi stażami i nieodpłatnym nadgodzinami.

Kolejną przedstawioną propozycją jest podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł. Poza tym Zjednoczona Lewica chce, żeby Polacy - w perspektywie długofalowej - za wydajną pracę zarabiali minimum tysiąc euro. Jak tłumaczył Miller, dzięki temu postulatowi będzie więcej pieniędzy na rynku pracy, co też wzmocni popyt.

Ponadto Lewica zaproponowała wprowadzenie nowej stawki podatkowej - podatek 0 proc. PIT dla tych wszystkich zatrudnionych, których dochody nie przekraczają 21 tys. zł rocznie.

Zwiększenie bezrobocia

Poseł do PE z Platformy Obywatelskiej, Janusz Lewandowski odnosząc się do propozycji Zjednoczonej Lewicy o podniesieniu płacy minimalnej do 2,5 tys. zł przyznał podczas briefingu w sobotę w Gdańsku, że jest to pomysł na zwiększenie bezrobocia i szarej strefy w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-09-28 13:00:42

I tak trzymać tylko ZJEDNOCZONA LEWICA !

Robo 2015-09-27 18:18:47

hahaha ale mnie rozsmieszyl do lez

babcia54 2015-09-27 16:09:21

Leszek....chcesz jeszcze bardziej pograzyc nasz kraj?Wiem.ze jazdy pracujacy chcialby wieksza pkace.ale nie takim kosztem.Mam propozycje......mniejsze diety poselskie..senatirskie ...i owszem podniesc minimalna place.