Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji: W środę trzeci dzień rozmów polsko-rosyjskich

· Rozmowy ekspertów w ramach posiedzenia polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych rozpoczęły się 1 lutego 2016 r.
· Trzecia tura negocjacji ma odbyć się w środę (3 lutego).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji: W środę trzeci dzień rozmów polsko-rosyjskich

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lut 2016 16:42


W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa kontynuowane są dziś (2 lutego 2016 r.) polsko-rosyjskie negocjacje na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r.

Rozmowy ekspertów w ramach posiedzenia polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych rozpoczęły się 1 lutego 2016 r. w Warszawie. Biorą w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej oraz przedstawiciele polskich i rosyjskich organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych.

Przypomnijmy, w niedzielę (31 stycznia) straciły ważność zezwolenia dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie Federacji Rosyjskiej. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Rosji na podstawie ubiegłorocznych dokumentów.

Zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 r. W grudniu Rosjanie wydali do niej przepisy wykonawcze, które zmieniły sens pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. w firmach zagranicznych. Zgodnie z nowym prawem taki przewóz jest bardzo limitowany.

- Te jednostronne ustalenia są sprzeczne zarówno z międzynarodowym prawem przewozowym i umową polsko-rosyjską z 1996 roku. Dla strony polskiej są one nie do przyjęcia - podkreślał na konferencji prasowej w piątek (29 stycznia) wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Jak poinformowało nas MIB, na jutro (3 lutego) na godz. 10 została wstępnie zaplanowana kontynuacja rozmów z udziałem Jerzego Szmita oraz wiceministra transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaja Assauła.

Asauł ma nadzieję, że Rosja dojdzie do zgodnego stanowiska z Polską. - Liczymy na to, że w najbliższych dniach porozumienie zostanie osiągnięte - oświadczył Asauł, cytowany przez agencję TASS (więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.