Zezwolenia na przewozy towarowe: Polska i Rosja podpisały porozumienie

• Przedstawiciele rządów Polski i Rosji podpisali porozumienie w sprawie zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe.
• Zezwolenie ma obowiązywać do końca 2016 roku.
• Polska otrzymała 170 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 30 tys. na przewozy z i do krajów trzecich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zezwolenia na przewozy towarowe: Polska i Rosja podpisały porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 kwi 2016 12:36


Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek (1 kwietnia) w Gdańsku wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł po dwudniowych negocjacjach.

Podczas konferencji prasowej wiceministrowie podali, że ustalono, iż strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do końca 2016 roku. Polscy przewoźnicy otrzymają 170 tys. zezwoleń, w tym 30 tys. zezwoleń na przewozy z/do krajów trzecich, czyli w przypadku transportu towarów z krajów spoza Polski do Federacji Rosyjskiej. "To są te zezwolenia, które przez polskich przewoźników są najbardziej oczekiwane i zawsze jest największa dyskusja na ich temat" - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Stronie rosyjskiej również przysługuje 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich.

Oznacza to, że Polska w tym roku w sumie otrzyma 40 tys. zezwoleń na przewozy z/do krajów trzecich, o 5 tysięcy mniej niż w ubiegłym roku.

Do 15 kwietnia obowiązuje czasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe (zawarte w lutym br. w Moskwie), zgodnie z którym polscy przewoźnicy otrzymali 20 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich. Stronie rosyjskiej przysługuje 20 tys. zezwoleń, w tym 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

Na mocy podpisanego porozumienia powołana zostanie też polsko - rosyjska grupa interwencyjna, której zadaniem będzie rozwiązywanie konkretnych problemów przewoźników np. z policją czy służbami kontroli transportu. W jej skład wejdą przedstawiciele administracji rządowych oraz przewoźników z obu krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.