PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zerowy PIT dla młodych. Dziś wchodzi w życie ustawa

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzająca "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia wchodzi w czwartek (1 sierpnia) w życie.

  • Autor: PAP/jk
  • 1 sie 2019 10:56
Zerowy PIT dla młodych. Dziś wchodzi w życie ustawa
Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny wynosi 85 tys. 528 zł. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Ulga podatkowa skierowana jest do osób pracujących poniżej 26. roku życia.
  • Resort finansów szacuje, że jest to ponad 2 mln młodych ludzi.
  • Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza zmiany polegające na wprowadzeniu zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia (art. 13 pkt 8 p.d.o.f.) otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny wynosi 85 tys. 528 zł; w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r. to 35 tys. 636,67 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z nowym prawem, przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie rozwiązania wprowadzonego nowelą, nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Czytaj też: Młodzi zarobią nawet 7 tys. zł więcej, ale nie na długo. Kto wynagrodzi straty?

W odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019, chyba że podatnik płatnikowi złoży oświadczenie, że jego dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, uzyskane od tego płatnika od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r., nie później jednak niż do dnia ukończenia 26. roku życia przez podatnika, będą w całości korzystały ze zwolnienia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zerowy PIT dla młodych. Dziś wchodzi w życie ustawa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA