PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zbliża się ważna data dla pracodawców. Niedopatrzenie może słono kosztować

  • km
  • 27 wrz 2022 11:10

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym całej puli dni urlopowych, te od nowego roku przekształcają się w zaległy urlop. Ten należy wykorzystać do 30 września.

Zbliża się ważna data dla pracodawców. Niedopatrzenie może słono kosztować
Niewykorzystany do końca roku urlop wypoczynkowy staje się urlopem zaległym (fot. Green Chameleon/Unsplash)
REKLAMA
  • Zgodnie z Kodeksem pracy zaległy urlop powinien zostać udzielony najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
  • Niewykorzystany przez pracownika zaległy urlop może generować problemy po stronie pracodawcy.
  • Zaległego urlopu nie można wykorzystać u innego pracodawcy. Pracodawca jest zobowiązany do rozliczenia urlopu w ramach danego stosunku pracy, czy to w postaci ekwiwalentu pieniężnego, czy to w postaci udzielonego urlopu.

Urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabiera do niego prawo. Jeśli pracownik nie wykorzysta go w tym czasie, dni wolne przekształcają się w urlop zaległy.

Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy takie dni wolne powinny zostać udzielone najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Art.  168.  [Ostateczny termin udzielenia urlopu]

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167.

Niewykorzystany przez pracownika zaległy urlop może generować problemy  po stronie pracodawcy.  - Za zaniedbania w tym zakresie grozi grzywna. Kwoty zaczynają się od tysiąca złotych, a kończą na trzydziestu tysiącach. W związku z tym rzetelne rozliczenie zaległego urlopu pracownika leży również w interesie pracodawcy - wyjaśnia aplikant adwokacki Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas & Krupa.

Przeczytaj: Urlop wypoczynkowy to nie wszystko. Można mieć więcej dni wolnych w roku

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego termin udzielenia zaległego urlopu nie musi być nawet uzgodniony z pracownikiem, co więcej pracownika można wysłać na taki urlop nawet bez jego zgody.

Podobne uprawnienie wynikają również z art. 15gc specustawy covidowej. Pozwala ona pracodawcy w stanie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego na udzielenie pracownikowi urlopu w terminie przez siebie wskazanym bez uzyskania zgody pracownika, z pominięciem planu urlopowego, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik ma obowiązek urlop wykorzystać

Z urlopu wypoczynkowego nie można zrezygnować

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbliża się ważna data dla pracodawców. Niedopatrzenie może słono kosztować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA