PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zawód windykatora będzie uregulowany. Ustawa ma bronić przed oszustami

  • Wojciech Kuta
    WOK
  • 4 paź 2022 19:00

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy regulującej funkcjonowanie zawodu windykatora. Nowe przepisy zawierają, m.in. definicję działalności windykacyjnej, dozwolony zakres jej prowadzenia i warunki ubiegania się o wydanie licencji umożliwiającej wykonywanie tej profesji.

Zawód windykatora będzie uregulowany. Ustawa ma bronić przed oszustami
Działalność windykacyjna będzie mogła być prowadzona wyłącznie przez spółkę akcyjną (Fot. Adobestock)
REKLAMA
  • Uzasadniając potrzebę wprowadzenia ustawy o działalności windykacyjnej Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że nierzadko dochodzi do sytuacji, w których oszuści podszywają się pod komorników sądowych.
  • Takiemu procederowi sprzyja fakt, że w powszechnym odbiorze windykator często jest mylony właśnie z komornikiem sądowym.
  • Dlatego w projektowanych przepisach sprecyzowano definicję działalności windykacyjnej i określono szczegółowe warunki ubiegania się o licencję windykatora.
  • Zdaniem resortu sprawiedliwości dotychczasowe rozwiązania prawne nie zapewniają należytej ochrony obywateli przed bezprawnymi czynnościami windykacyjnymi.
  • Projekt ustawy zakłada, że działalność windykacyjna będzie mogła być prowadzona wyłącznie przez spółkę akcyjną o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 5 mln zł.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 3 października ukazał się projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Wnioskodawcą tej regulacji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czytaj też: Firmy ich potrzebują. Najlepsi zarabiają niemal dwa razy więcej niż średnia krajowa

Windykator mylony jest z komornikiem sądowym

- W powszechnym odbiorze społecznym, (…) wskutek braku odpowiednich regulacji prawnych, windykator (rozumiany jako osoba wykonująca czynności faktyczne i prawne, zmierzające do dobrowolnego spełnienia przez osobę zobowiązaną należności) jest często mylony z komornikiem sądowym - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że „w przestrzeni publicznej i medialnej pojawiają się sygnały o podszywaniu się pod komornika sądowego lub pozorowaniu dokonywania czynności urzędowych organu egzekucyjnego. Niejednokrotnie na stronach internetowych komend policji lub sądów powszechnych pojawiają się ostrzeżenia przed oszustami, podszywającymi się pod komorników”.

Windykatorem będzie mogła być jedynie osoba wpisana do rejestru windykatorów i posiadająca licencję (Fot. Adobestock)
Windykatorem będzie mogła być jedynie osoba wpisana do rejestru windykatorów i posiadająca licencję (Fot. Adobestock)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawód windykatora będzie uregulowany. Ustawa ma bronić przed oszustami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA