×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zawierajcie umowy o dzieło, póki możecie. Szykują się duże zmiany

Zgodnie z założeniami jednolita umowa o pracę miałaby zastąpić wszystkie inne kontrakty - aktualne umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Czy pomoże to zlikwidować segmentację rynku i poprawić sytuację pracowników?

Zawierajcie umowy o dzieło, póki możecie. Szykują się duże zmiany
Jednolita umowa o pracę miałaby zastąpić umowę o pracę na czas określony, umowy zlecenia i umowy o dzieło (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W Krajowym Planie Odbudowy, zaakceptowanym przez Komisję Europejską, pojawił się zapis o jednolitej umowie o pracę.
 • Biznes podchodzi do pomysłu sceptycznie. Firmy mają różne potrzeby, a pracownicy mają odmienne oczekiwania odnośnie tego, jak chcą pracować.
 • Zdaniem ekspertów powinno się pracownikom i pracodawcom pozostawić wachlarz możliwości, jaki wynika zarówno z Kodeksu pracy, jak i z Kodeksu cywilnego. 
 • O zmianach na rynku pracy będziemy dyskutować w trakcie debaty "Rynek pracy po nowemu" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który 24-26 kwietnia odbędzie się w Katowicach.

W Krajowym Planie Odbudowy zaakceptowanym przez Komisję Europejską pojawił się zapis o jednolitej umowie o pracę. Jak czytamy w dokumencie, to rozwiązanie miałoby z jednej strony zapewnić nową elastyczność, a z drugiej bezpieczeństwo na polskim rynku pracy. Czy faktycznie tak będzie?

Temat jednolitej umowy o pracę wraca jak bumerang

Temat jednolitej umowy o pracę nie jest nowy. Już w 2015 roku ówczesna premier Ewa Kopacz zapowiadała zastąpienie wszystkich form zatrudnienia jednolitym kontraktem pracy. Kontrakt miał znieść różnicę między "lepszymi" etatami a "gorszymi" zleceniami pracy.

- Uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem - mówiła wówczas Ewa Kopacz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zawierajcie umowy o dzieło, póki możecie. Szykują się duże zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bełkot 2023-03-17 16:32:44

  Już dość pojawiło się artykułów w których w imieniu setek osób pracujących na tych pseudoumowach jacyś kolesie mówili jak to je wszyscy zatrudnieni cenią. Jakbyśmy byli upośledzeni i nie umieli deklarować za samych siebie. Nie ma to jak jednostronne korzyści

 • he he 2023-03-17 11:13:16

  Zawierajcie umowy o dzieło, na starość zdychajcie z głodu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA