Zatrudnisz na umowę o pracę? Wygrasz przetarg

Urzędnicy namawiają do odchodzenia w przetargach od kryterium ceny i stosowania tzw. klauzuli społecznej. Jak na razie dobrego przykładu jednak nie dają.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnisz na umowę o pracę? Wygrasz przetarg

PODZIEL SIĘ


Autor: Piotr Toborek

23 cze 2015 10:02


Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Jacek Cichocki zwrócił się do dyrektorów generalnych urzędów z apelem, by w ich jednostkach zamówienia publiczne służyły stabilności zatrudnienia Polaków.

O co chodzi ministrowi Cichockiemu?

O stosowanie tzw. klauzuli społecznej, czyli umieszczenie w specyfikacji zamówień publicznych określonych wymagań stawianych wykonawcy.

Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych to np.: wymóg zatrudnienia przy wykonywaniu zadań związanych z zamówieniem więcej niż 50 proc. osób niepełnosprawnych, grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (bezrobotni i młodociani w celu przygotowania do pracy, byli więźniowie) oraz zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę.

Apel ministra Cichockiego wsparł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, mówiąc, że klauzule społeczne są rozwiązaniem, które pozwala skończyć z dualizmem rynku pracy. – Konkurencyjność nie może się opierać na niestabilności zatrudnienia – uważa.

Ważna jakość pracy

Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza dzięki spadkowi bezrobocia i wzrastającej liczbie miejsc pracy przestaje się liczyć sama praca, a zaczyna się liczyć jej jakość – odpowiednia płaca i stabilność zatrudnienia.

– Udało się to już zrobić w resorcie pracy – w przetargach na usługi ochroniarskie czy usługi związane z dbaniem o czystość wpisujemy obowiązek zatrudniania na etacie – chwali się Kosiniak-Kamysz. – W zamówieniu ministerstwa na usługi sprzątania biur zawarto wymóg zatrudniania przez wykonawcę pracowników na umowy o pracę zarówno w opisie zamówienia, jak i w kryteriach oceny oferty. Co więcej, to kryterium stanowi aż 40 proc. tej oceny.

Instytucje nie świecą przykładem

Jednak według wydanego niedawno raportu Fundacji Centrum CSR wciąż niewiele samorządowych i rządowych instytucji w przetargach zawiera klauzule korzystne dla pracowników. Wśród pozytywnych przykładów raport wymienia właśnie zamówienia organizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Raport wykazał, że z korzystnych dla pracowników rozwiązań w przetargach ani razu nie skorzystały: rządowe Centrum Usług Wspólnych, Ministerstwo Infrastruktury i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Jako negatywny przykład kierowania się wyłącznie kryterium ceny wskazano także przetarg Kancelarii Sejmu na utrzymanie zieleni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.