Zatrudnienie na czas określony nie powinno przekraczać 24 miesięcy

- Klub SLD złożył w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu pracy; zakłada on, że łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie może przekraczać 24 miesięcy. Czas skończyć z patologią - przekonywali politycy Sojuszu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie na czas określony nie powinno przekraczać 24 miesięcy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 mar 2014 17:19


Rzecznik SLD Dariusz Joński podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że w Polsce jedna trzecia wszystkich umów jest na czas określony. Polityk Sojuszu oświadczył, że "czas z tą patologią skończyć", dlatego SLD złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie pracy w tej sprawie.

Założenia projektu przedstawił poseł Ryszard Zbrzyzny. Propozycja SLD zawiera zapis: "Łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie może przekraczać 24 miesięcy. Przekroczenie tego terminu jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony".

Obecne przepisy prawa pracy nie mówią o żadnych ograniczeniach co do czasu trwania umowy na czas określony.

W uzasadnieniu do projektu SLD czytamy, że Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród państw UE w stosowaniu umów o pracę na czas określony. Podkreślono, że wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony nie daje pracownikowi poczucia stabilizacji życiowej czy zawodowej; ponadto zatrudnieni w ten sposób pracownicy mają np. problemy z uzyskaniem kredytu bankowego czy możliwości zakupów na raty.

Czytaj też: Prawo do zasiłku i wyższe świadczenia dla zatrudnionych na umowę zlecenie

Politycy Sojuszu odnieśli się ponadto w środę do przyjętego przez rząd we wtorek pierwszego projektu dotyczącego tzw. umów śmieciowych. Projekt zakłada m.in. większą ochronę ubezpieczeniową pracujących na umowy zlecenia: osoby pracujące na takich umowach - w razie ich kumulacji - będą opłacały składki przynajmniej od wysokości płacy minimalnej (obecnie 1680 zł). Rządowa propozycja zakłada też obłożenie obowiązkowymi składkami emerytalnymi i rentowymi wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

Członek zarządu SLD, ekspert partii ds. ekonomicznych Wojciech Szewko stwierdził, że "jak zwykle propozycje, które ten rząd przedstawia, z jednej strony likwidują jedną patologię, z drugiej - kolejne wprowadzają". "Jeśli już ozusujemy te umowy zlecenie, to niech będzie tak, że zostaną wprowadzone jednocześnie stawki minimalne godzinowe umów zlecenia, bo to, co proponuje w tej chwili rząd, to taka sytuacja - minimalna płaca dla pracownika to jest ok. 1,6 tys. zł, natomiast minimalna płaca dla pracownika, który będzie na umowie zlecenie może np. wynosić 500 zł i nikt temu pracodawcy tego nie zabroni" - tłumaczył. Wyraził nadzieję, że rząd dokona autopoprawki projektu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.